islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty96%DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty0%DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty0%DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty0%DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty1%DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty2%DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 DITURIA-Pasuria më e madhe në botë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Empty
29052012
MesazhDITURIA-Pasuria më e madhe në botë

DITURIA-Pasuria më e madhe në botë Scaled.php?server=98&filename=dituria
Dituria është baza dhe jeta e Islamit. Ajo është shtylla themelore dhe në Kërkimi Njeriut mendon, arsyeton dhe arrin të kuptojë të mirën e të keqen. Mund të themi se mendja është instrumenti më i fuqishëm për realizimin e aspiratave dhe idealeve njerëzore. Ajo është dhurata më madhështore e Zotit, që e lartësoi njeriun mbi të gjitha krijesat e gjalla në tokë. Ajo është drita dhe syri i shpirtit njerëzor. Ajo është jeta e zemrës. Ndërsa padituria është vdekja e zemrës, kështu që duhet te largohemi prej saj.

Allahu Lavdiplotë me fjalën e parë të Kuranit “Lexo...” i drejtohet fillimisht Muhamedit (a.s.) e pastaj, përmes tij i drejtohet tërë gjinisë njerëzore, të gjithë atyre që i përkasin apo jo besimit Islam. Allahu Fuqiplotë në Librin e Tij Famëlartë, fjalën el-ILM (dituri) e ka përmendur rreth 850 herë, gjë që tregon qartë vlerën e madhe të saj. Dituria është baza e të gjitha të mirave. Prej saj burojnë veprat që bazohen në urdhrat e Allahut Mëshirëplotë dhe udhëzimet e Muhamedit (a.s.). Çdo njeri duhet të rrënjosë në zemrën e tij dëshirën e flaktë për të nxënë dituri. Allahu Lavdiplotë e ka urdhëruar të dërguarin e Tij, por bashkë me të edhe të gjithë të tjerët, që ta lusin Allahun t’u dhurojë dituri, në këtë mënyrë: “...dhe thuaj: Zoti im shtoma dijeninë.” paditur dhe nuk pyet njerëzit e ditur për çështjet fetare. Ky njeri është krejtësisht i humbur.” Allahu Lavdiplotë diturinë e krahason me dritën dhe shqisën e të parit, ndërsa paditurinë me errësirën dhe verbërinë.
Ja disa krahasime kuranore që magjepsin mendjen njerëzore: “Nuk janë, kurrsesi, njësoj i verbëri dhe ai që sheh, as errësira dhe drita, as freskia (e hijes) dhe vapa.
Po ashtu, nuk janë kurrë të barabartë të gjallët dhe të vdekurit. Allahu bën të dëgjojë kë të dojë Vetë, kurse ti (Muhamed) nuk mund të bësh të dëgjojnë ata që janë në varre.” (El-Fatir, l9-20)
Vullneti për dije është dhurata më madhështore e Zotit. Dashuria për dije buron nga dëshira për të ditur. Dituria dhe dashuria për diturinë rriten së bashku. Urrejtja ndaj diturisë lindet nga padituria, sepse padituria është aleati më i mirë i shejtanit. Prandaj, shejtani e ka më frikë të diturin kur fle, se sa injorantin e zgjuar kur falet.
I Dërguari i Allahut, Muhamedi (a.s.) ka thënë se: “Atij që merr rrugën për të kërkuar dituri, Allahu do t’ia lehtësojë rrugën për në Xhenet. Vërtet edhe engjëjt ia shtrijnë krahët kërkuesit të diturisë. Çdo gjë që është në qiej dhe në tokë pasuria më e madhe në botë ia there e kulturës dhe e qytetërimit islam. Vlera e diturisë kërkimi i saj në Islam është përcaktuar me fjalët e Zotit Kuranin Famëlartë dhe me thëniet e Muhamedit (a.s.)...kërkimi i saj është obligim prej djepit e deri në varr.

[justify]Njeriut i është dhënë mendja, nepërmjet të cilës ai medijeninë.”(Ta-Ha: 114). Kurse i dërguari i Allahut Muhemedi (a.s.) ka thënë: “Bëhu i ditur ose arsimohu (deri sa të bëhesh i tillë); dëgjo ç’flasin të diturit, por mos u bëj i katërti se do ta pësosh!
Aliu (r.a.) e pyeti: “E kush është i katërti, o i dërguari i Allahut?” I Dërguari i Allahut iu përgjigj: “Ai që është i paditur dhe nuk pyet njerëzit e ditur për çështjet fetare. Ky njeri është krejtësisht i humbur.”
Allahu Lavdiplotë diturinë e krahason me dritën dhe shqisën e të parit, ndërsa paditurinë me errësirën dhe verbërinë.
Ja disa krahasime kuranore që magjepsin mendjen njerëzore: “Nuk janë, kurrsesi, njësoj i verbëri dhe ai që sheh, as errësira dhe drita, as freskia (e hijes) dhe vapa.
Po ashtu, nuk janë kurrë të barabartë të gjallët dhe të vdekurit. Allahu bën të dëgjojë kë të dojë Vetë, kurse ti (Muhamed) nuk mund të bësh të dëgjojnë ata që janë në varre.” (El-Fatir, l9-20)
Vullneti për dije është dhurata më madhështore e Zotit.Dashuria për dije buron nga dëshira për të ditur. Dituria dhe dashuria për diturinë rriten së bashku. Urrejtja ndaj diturisë lindet nga padituria, sepse padituria është aleati më i mirë i shejtanit. Prandaj, shejtani e ka më frikë të diturin
kur fle, se sa injorantin e zgjuar kur falet.
I Dërguari i Allahut, Muhamedi (a.s.) ka thënë se: “Atij që merr rrugën për të kërkuar dituri, Allahu do t’ia lehtësojë rrugën për në Xhenet. Vërtet edhe engjëjt ia shtrijnë krahët kërkuesit të diturisë. Çdo gjë që është në qiej dhe në tokë kërkon falje për dijetarin, madje edhe peshqit në ujë. Pejgamberët
nuk kanë lënë trashëgimi dinarë as derhem, por ata kanë lënë trashëgimi diturinë, prandaj kush e merr atë, ka marrë hisen më të bollshme”.

Nga hadithi i mësipërm shihet qartë se dituria jo vetëm që ka vlera të larta, por ajo është edhe më me vlerë se sa pasuria. Dituria e mbron njeriun, ndërsa pasuria duhet të mbrohet nga njeriu. Pasuria mund të harxhohet, kurse dituria nuk harxhohet kurrë. Rojtarët e pasurisë, një ditë, patjetër
do të vdesin, ndërsa dijetarët mbesin të gjallë përjetë, sytë nuk u shikojnë, por fjalët e tyre përkujtohen gjithmonë.

Dituria e lartëson njeriun, e bën të pavdekshëm dhe e mban gjithmonë gjallë në kujtesën e popullit, në çdo vend dhe në çdo kohë. Sa bukur kanë thënë të parët tanë: “Njeriu vdes, por vepra, puna dhe fjala e tij nuk vdes kurrë”.
Aliu (r.a.) ka thënë se: “Dashuria ndaj diturisë ose ndaj dijetarëve është fe që duhet predikuar, sepse dituria është trashëgimia e të Dërguarve, ndërsa dijetarët janë pasardhësit e tyre”.
Nga burimet e historisë vërehet qartë se pejgamberi i fundit, Muhamedi (a.s.) i ka dhënë aq shumë rëndësi diturisë dhe kërkuesve të saj, sa që historianët objektivë e pranojnë se në lidhje me këtë fushë Pejgamberi ka bërë më shumë se çdokush tjetër në historinë e njerëzimit.
Për të ilustruar këtë do të sjellim disa hadithe që flasin për vlerën e diturisë dhe të kërkuesve të saj. Muhamedi (a.s.) thotë: “Pasojat e vdekjes së një fisi janë më të lehta se pasojat e vdekjes së një dijetari”. Në një rast tjetër, vendin ku jerëzit mblidheshin për të nxënë dituri, Muhamedi (a.s.) e ka vlerësuar më shumë se sa lutjen, duke thënë: “Të gjendesh në një tubim ku flitet rreth diturisë është më mirë sesa të falësh njëmijë rekate (nafile), të vizitosh njëmijë të sëmurë dhe të përcjellësh njëmijë të vdekur (xhenaze).”
Dikush prej të pranishmëve tha: “A është më mirë se leximi i Kuranit?”. Muhamedi (a.s.) iu përgjigj: “Kurani vlen vetëm me dituri”.
Respekti që kishte Pejgamberi (a.s.) për diturinë shihet qartë edhe në një hadith tjetër në të cilin thuhet: “Ditën e gjykimit, ngjyra e dijetarëve dhe gjaku i shehidëve do të peshohen, dhe ngjyra e dijetarit do të peshojë më shumë se sa gjaku i shehidit”.
Islami i ka kushtuar rëndësi të madhe diturisë, sepse ajo është bazë për përparimin e njerëzve në këtë botë dhe për lumturinë në botën tjetër.
Në lidhje me dobinë e diturisë ka shumë ajete kuranore, hadithe të Muhamedit (a.s.) dhe thënie njerëzish të mençur.
Ja disa prej tyre:
Allahu i Madhërishëm thotë: “Allahu dëshmon, e po ashtu edhe engjëjt, edhe njerëzit e dijes, se nuk ka zot drejtësinë. S’ka zot tjetër përveç Atij, të Plotfuqishmit, të Urtit.” (Ali Imran: 18)
Pejgamberi (a.s.) ka thënë: “Vërtet edhe engjëjt ia shtrijnë krahët kërkuesit të diturisë nga kënaqësia me veprën e tij.”
Allahu Lavdiplotë, thotë: “Allahu i lartëson ata që besuan prej jush, e gjithashtu i lartëson në shkallë të lartë edhe ata të cilëve u është dhënë dituri. Allahu di çdo gjë që punoni.” (Muxhadele: 11).
Allahu i Gjithëdijshëm thotë: Thuaj: “A janë të barabartë ata që dinë dhe ata që nuk dinë?! Vetëm mendarët i pranojnë këshillat!” (Zumer/9)
Kurse Abdullah Ibn Mesudi, (r.a.) ka thënë se: “Shenjë e mjaftueshme e devotshmërisë është dituria, ndërsa shenjë e mjaftueshme e mendjemadhësisë është padituria.”
Po ashtu, Muadh Ibn Xhebeli, (r.a.) ka thënë: “Mësojeni diturinë, pasi mësimi i saj për hir të Allahut është devotshmëri, kërkimi i saj është adhurim, shqyrtimi i saj është xhihad, t’ia mësosh dikujt diçka që ai nuk e di është sadaka, ndërsa ta bësh këtë ndaj familjes është afrimitet. Ajo është shoqëruesi në vetmi.” Fet’h el-Musilij tha:
“-Nëse nuk i japim të sëmurit as ushqim, as pije dhe as ilaçe, a nuk është i destinuar të vdesë?
- Po.
-Gjithashtu edhe zemrës nëse i ndalohet urtësia dhe dituria për tre ditë, ajo do të vdesë.”
Llukmani i urtë e këshilloi djalin e tij duke i thënë: “O biri im: Ulu pranë dijetarëve me thjeshtësi dhe shoqëroji ato, sepse Allahu i ringjall zemrat me dritën e urtësisë ashtu siç ringjall tokën e shkretuar me ujin e shiut.”
Dituria është burim sevapesh edhe pas vdekjes, nëse njeriu që e ka zotëruar ia ka lënë në dobi të tyre njerëzve, qoftë me shkrim apo nëpërmjet nxënësve të cilët ai i ka mësuar.
Në lidhje me këtë Muhamedi (a.s.) ka thënë: “Kur njeriu vdes, veprat e tij ndërpriten, përveç në tre raste: nëse ka lënë pas vetes sadaka rrjedhëse, dituri të cilën e shfrytëzojnë të tjerët dhe fëmijë të ndershëm që do të luten për të” .
Dituria është shenjë se Allahu ia do të mirën atij personi. Pejgamberi (a.s.) ka thënë: “Kujt i dëshiron Allahu të mirën, ia mundëson atij kuptimin e fesë”. Pra, sa më shumë që njeh islamin, aq më shumë të do Allahu të mirën. Kriteri, i cili tregon se kë do më shumë Allahu është dituria dhe jo pasuria, fama apo pozita. Të mirat e kësaj bote Allahu ia jep atij që do dhe atij që nuk do, mirëpo fenë ia jep vetëm atij që do.
Përfundimisht, dituria është shpirti i Islamit, pa të cilën thelbi i tij nuk mund të ekzistojë dhe ardhmëria e tij nuk garantohet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: redditgoogle

DITURIA-Pasuria më e madhe në botë :: Komentet

No Comment.
 

DITURIA-Pasuria më e madhe në botë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: