islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zemrat kanë nevojë për “Update “ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty96%Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty0%Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty0%Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty0%Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty1%Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty2%Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zemrat kanë nevojë për “Update “

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zemrat kanë nevojë për “Update “ Empty
26052012
MesazhZemrat kanë nevojë për “Update “

Zemrat kanë nevojë për “Update “ Zemraa-300x204
Zemra ka nevojë për “Përditësim “tek ai përson që falë namazin,sepse atë e ka trashëguar nga prindërit apo gjyshërit… i bënë veprimet e namazit pa e ditur se a i ka kryer të plota dhe në formen më të mirë…apo duke mos ditur sa herë ka madhëruar Allahun në ruku dhe Razz dhe pa pyetur pse në namazin e sabahut falim dy rekate ndërsa në jaci katër rekate?

Zemra ka nevojë për “Përditësim ” tek ai përson që nuk falet pos në Ramazan… dhe sikur ekziston ndonjë ajet i Kuranit apo hadith që na urdhërojnë të falemi vetëm në Ramazan!!

Zemra ka nevojë për “Përditësim ” tek ai përson që kalon nga jeta e tij 20 apo 30 vite për shkollim, ashtu që në fund të marrë një diplomë për t`u punësuar, por për fat të keq nuk i dijnë gjërat më elementare të fesë Islame!.

Zemra ka nevojë për “Përditësim “tek ai përson që zgjohet herët në mengjës të shkojë në punë 5 herë në javë me nga 8 orë punë për të marrë një rrogë në fund të muajit, pa mos e ditur pse ai është në këtë punë është korrek? Dhe duke mos ditur pse shpenzon gjithë këtë forcë dhe kohë?

Zemra ka nevojë për “Përditësim ” tek ai përson që beson se: shpërndarja e selamit, vizita e të sëmuarit, rrespektimi i mysafirit, mbajtja e lidhjeve farefisnore dhe ndihmesa e të varfurve është vetëm një pjesë e trashëguar nga adetet dhe zakonet, pa mos pyetur veten e tij pse i bënë gjithë ato gjëra pa kompenzim?!

Zemra ka nevojë për”Përditësim ” tek ai përson që mbushë barkun e tij me ushqim për të kënaqur epshin dhe për të larguar urinë, pa mos e ditur pse hanë, pa u kujdesur se sa harxhon për të ngrënë, ndoshta jeton vetëm për të ngrënë, dhe nuk e dinë se të tjerët hanë për të jetuar?

Zemra ka nevojë për “Përditësim ” tek ai përson që plotëson gjysmën e fesë së tij( dmth martohet) vetëm për t`i thënë sikurse shokëve të tij( baba i filanit) porse ata nuk janë më të mirë se ai! Por, harron se Allahu na ka porositur të sillemi mirë me bashkëshortet tona, të përkujdesemi për ato, shkurt nuk dijnë pse martesa është gjysma e fese?

Zemra ka nevojë për “Përditësim ” tek ai përson që beson se më të kapur të lapsit bëhet poet apo shkrimtarë i njohur që mund të kritikojë kënd të dojë, pa mos e kuptuar fjalen e Allahut:

” Ai nuk hedhë ndonjë fjalë e të mos jetë pranë tij përcjellësi i gatshem”.( Kaf 18).
Pa mos e ditur se ai që mëson një shkronjë nuk bëhet dijetarë , dhe jo çdo dijetarë mund të përpilojë një liber!.

Zemra ka nevojë për “Përditësim ” tek ai përson qe lexon gjithë këto që shkruam më lartë, dhe ka lodhur sytë e tij në këtë, pa mos e ditur se zemra që ka nevojë për “Përditësim “nuk është ajo zemër që ka nevojë për “Fshirje”.


Përshtati: Valdet Kamberi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Zemrat kanë nevojë për “Update “ 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Zemrat kanë nevojë për “Update “ :: Komentet

No Comment.
 

Zemrat kanë nevojë për “Update “

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: