islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
3 Muajt dhe netët e mira EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
3 Muajt dhe netët e mira EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
3 Muajt dhe netët e mira EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
3 Muajt dhe netët e mira EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
3 Muajt dhe netët e mira EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
3 Muajt dhe netët e mira EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
3 Muajt dhe netët e mira EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
3 Muajt dhe netët e mira EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
3 Muajt dhe netët e mira EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
3 Muajt dhe netët e mira EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
3 Muajt dhe netët e mira EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
3 Muajt dhe netët e mira EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
3 Muajt dhe netët e mira EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
3 Muajt dhe netët e mira EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
3 Muajt dhe netët e mira Empty20%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
3 Muajt dhe netët e mira Empty7%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
3 Muajt dhe netët e mira Empty7%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
3 Muajt dhe netët e mira Empty7%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
3 Muajt dhe netët e mira Empty7%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
3 Muajt dhe netët e mira Empty7%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
3 Muajt dhe netët e mira Empty7%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
3 Muajt dhe netët e mira Empty37%3 Muajt dhe netët e mira Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 3 Muajt dhe netët e mira

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

3 Muajt dhe netët e mira Empty
MesazhTitulli: 3 Muajt dhe netët e mira   3 Muajt dhe netët e mira EmptySat 26 May 2012 - 13:04


3 Muajt dhe netët e mira 3_muaj10
Kurani, libri ynë i shenjtë flet rreth muajve, me përjashtim të muajit Ramazan, duke përdorur shprehjen e përgjithshme “erbeat-ı hurum” dhe “eshhuru’l-hurum”. Për këtë shkak, nëpër veprat fetare, megjithëse flitet rreth vlerave të këtyre muajve, në traditën popullore fetare osmane dhe ballkanase muajt Rexhep, Shaban dhe Ramazan kanë pasur një vlerësim të veçantë, duke u quajtur kësisoj edhe tre muajt e shenjtë. Kjo mund të ketë arsyet e veta të drejta përgjatë rrjedhës së kohës.
Një prej këtyre arsyeve mund të jetë fakti se këta muaj i paraprijnë muajit të Ramazanit, duke u bërë kështu lajmëtarët e tij. Një tjetër arsye është edhe fakti se të gjitha netët e mira sipas besimit islam, me përjashtim të datës së ditëlindjes së profetit, i bie të jenë në këto muaj.
Një tjetër arsye është fakti që profeti Muhamed ka folur rreth këtyre tri muajve, duke i përmendur njërin pas tjetrit.
Hadithi dhe duaja që Profeti (a.s.) ka thënë në lidhje me këto tri muaj, jepet më poshtë: “Muaji Rexhep është i Allahut, muaji Shaban është muaji im, ndërsa muaji Ramazan është i ymetit tim.” ‘’Zoti im bëji të begatë për ne muajt Rexhep e Shaban dhe bëj që ta mbërrijmë edhe muajin Ramazan. “ (Axhluni, Keshfu’l-hafa,423)
MUAJI REXHEB, NETËT E REGAIBIT DHE TË ISRASË
Këtu po paraqesim dy hadithe që lidhen me jetën fetare të profetit Muhamed (a.s.) gjatë muajit Rexheb: “Në muajin Rexheb, profeti një ditë agjëronte, një ditë nuk agjëronte. Nganjëherë e zgjaste agjërimin, ndërsa herë të tjera bënte iftar me të hyrë koha e tij.” (Taxh,II,91)
“Profeti nuk pëlqente që ta kalonte të gjithë muajin Rexheb duke agjëruar”. (Muslim Sijam,179, Ibn Maxhe,Sijam,43)
Në muajin Rexheb i bie të jenë dy netë të mira, siç janë nata e Regaibit dhe nata e Israsë.
Nata e Regaibit i takon të jetë nata e parë e xhuma e këtij muaji. Thuhet se kjo natë është quajtur Regaib sepse nënkupton gjëra të vyera të dëshiruara, dhurim të bollshëm dhe frymëzim të pamasë, e sepse në këtë natë Allahu i dhuron bamirësi e dhurata të shumta njerëzve të Tij të dalluar. Për këtë arsye, myslimanët i patën kushtuar rëndësi kësaj nate, duke u përpjekur të përfitojnë nga frymëzimi dhe begatia e saj.
Nata e Israsë apo nata e Miraxhit, i bie të jetë nata e 27 e muajit Rexheb. Teksa përpiqej ta kryente detyrën e tij të shpalljes hyjnore pa i lënë asgjë mangët kësaj detyre, Profeti qe sulmuar pa mëshirë nga mushrikët duke u përballur kështu me dhunë e tortura të shprehura me fjalë dhe me vepra, nga më të pabesueshmet. Përveç këtyre, në vitin e dhjetë të shpalljes hyjnore ai pati humbur dy nga njerëzit e tij më të dashur, xhaxhanë Ebu Talib dhe bashkëshorten e tij besnike Hatixhe. Në një kohë të
tillë kur kishte aq shumë nevojë për besim dhe ngushëllim, Profetit (a.s.) iu blatua nga Zoti një dhuratë e rrallë: udhëtimi brenda një nate nga Mekeja në Jerusalem dhe së andejmi për në shtatë qiejt. Pjesa e parë e këtij udhëtimi u quajt Isra, ndërsa pjesa e dytë e saj Miraxh.

Profeti u takua drejtpërdrejt me Allahun në këtë natë, natyrën, cilësinë dhe mundësinë e së cilës nuk mund ta shpjegojmë thjesht me shqisat tona, dhe u kthye në tokë po atë natë duke sjellë për besimtarët lajmin e mirë se do të falet çdo besimtar që nuk i bën shirk Zotit, dy ajetet e fundit të sures Bekare dhe dhuratën e pesë namazeve në ditë. (Elmalili, V, 3142)

MUAJI SHABAN DHE NATA E MIRË E BERAETIT

Burimet na rrëfejnë se Profeti ynë nuk ka agjëruar ndonjëherë dy muaj njëri pas tjetrit, me përjashtim të muajit shaban, gjatë të cilit tregonte kujdes t’i kalonte ditët agjërueshëm, si dhe dhe gjatë muajit Ramazan. (Tirmidhi, Savm 36; Ebu Davud, Savm, 57)
Kur e patën pyetur se cili agjërim është më i vlefshmi pas agjërimit të muajit Ramazan, Profeti (a.s.), i cili ndodhte që e kalonte gjithë muajin e Shabanit me agjërim (Buhari, Savm, 52) qe përgjigjur: “Shabani”. Madje pat shtuar edhe këto fjalë: Muaji Shaban është për të pritur muajin e Ramazanit. (Tirmidhi, Zekat,28) Po qe se është e nevojshme, numërojeni 30 ditësh”. (Buhari, Savm,11)
Në muajin e Shabanit i bie edhe nata e Beraetit, e cila i takon të jetë e pesëmbëdhjeta e këtij muaji.
Sahabet e njohur si myfesir, ndajnë mendime të ndryshme në lidhje me natën e bekuar që përmendet në ajetin e sures Duhan, ku thuhet: “Ne e zbritëm atë në një natë të bekuar”. (Duhan,44/3) Kështu, Ibn Abasi e ka cilësuar këtë natë të bekuar si nata e Beraetit, ndërsa Ikrime dhe shumë myfesirë të tjerë e kanë cilësuar nata e Kadrit. (Elmalili, IV, 2523)
Disa dijetarë janë përpjekur të gjejnë të mesmen mes këtyre dy mendimeve, duke u shprehur se bëhet fjalë për dy lloj zbritjesh të Kuranit, si një tekst i plotë nga levhu’l-mahfudhi në qiellin e tokës, gjë që ngjau natën e Beraetit, e kjo lloj zbritjeje quhet ‘’inzal”; pastaj prej qiellit të tokës tek Profeti Muhamed (a.s.), pjesë-pjesë, gjë që ndodhi në natën e Kadrit, shpallje e cila quhet “tenzil”. (Cerrahoglu Ismail,Usul s. 43)
Në lidhje me këtë natë Profeti Muhamed ka thënë kështu: “Kur të ketë kaluar gjysma e muajit Shaban, atëherë filloni t’i kaloni netët duke bërë adhurime, ndërsa ditët duke agjëruar.” (Tirmidhi, Savm,38; Ahmed Hanbel, VI. 238)
Në disa hadithe thuhet se në këtë natë do të falen të gjithë robërit e kësaj bote, me përjashtim të mushrikëve, atyre që mbajnë armiqësi me të tjerët, atyre që nuk u binden prindërve të tyre, atyre që janë të dyshuarve për shkelje nderi, si dhe atyre që janë të dhënë pas pijeve. (Taxh II, 93; Elmalili, IV, 2492)
MUAJI I RAMAZANIT DHE NATA E KADRIT
Muaji Ramazan është muaji i nëntë i muajve hënorë. Ai është i vetmi muaj që përmendet në Kuran duke u thirrur me emrin që ka. (Bakara, 2/185)
Veçoritë që e dallojnë këtë muaj nga muajt e tjerë janë këto: Kurani ka filluar të shpallet në këtë muaj (Bakara,2/185), nata e Kadrit që është më e mirë se një mijë muaj, gjendet në këtë muaj (Kadir, 97/1-5), agjërimi është bërë farz dhe mbahet në këtë muaj (Bakara, 2/184), sunetet si namazi i teravisë dhe itikafi në xhami kryhen gjatë këtij muaji (Bilmen Nasuhi, Ilmihal 173-325), ndërsa sadakaja e fitrit është një adhurim financiar që është i veçantë për këtë muaj.
Ramazani, muaji gjatë të cilit mëshira hyjnore derdhet lumë mbi këtë botë dhe ndërgjegjja e adhurimit
arrin në piedestal, është muaji i adhurimit dhe koha kur besimtarët arrijnë majat e tyre në planin shpirtëror dhe material.
Nata e Kadrit, emrin e së cilës e mban edhe sureja e 97 e Kuranit, gjendet pikërisht në këtë muaj të bekuar.
Fjalët e kësaj sureje janë: “Me të vërtetë ne e kemi shpallur Kuranin në natën e Kadrit. Nga e kupton ti se ç’është nata e Kadrit? Nata e Kadrit është më e mirë se një mijë muaj, gjatë së cilës në tokë zbresin melekët dhe Shpirti (Xhebraili), pasi kanë marr leje nga Zoti i tyre për të zgjidhur çdo lloj çështjeje.
Paqja do të mbretërojë në këtë natë deri sa të zbardhë agimi”.


Allahu ju shperbleft per postimin.
3 Muajt dhe netët e mira 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
3 Muajt dhe netët e mira
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: