islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Te Mbreti...! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Te Mbreti...! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Te Mbreti...! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Te Mbreti...! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Te Mbreti...! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Te Mbreti...! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Te Mbreti...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Te Mbreti...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Te Mbreti...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Te Mbreti...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Te Mbreti...! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Te Mbreti...! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Te Mbreti...! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Te Mbreti...! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Te Mbreti...! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Te Mbreti...! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Te Mbreti...! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Te Mbreti...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Te Mbreti...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Te Mbreti...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Te Mbreti...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Te Mbreti...! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Te Mbreti...! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Te Mbreti...! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Te Mbreti...! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Te Mbreti...! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Te Mbreti...! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Te Mbreti...! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Te Mbreti...! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Te Mbreti...! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Te Mbreti...! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Te Mbreti...! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Te Mbreti...! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Te Mbreti...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Te Mbreti...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Te Mbreti...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Te Mbreti...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Te Mbreti...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Te Mbreti...! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Te Mbreti...! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Te Mbreti...! Empty96%Te Mbreti...! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Te Mbreti...! Empty0%Te Mbreti...! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Te Mbreti...! Empty0%Te Mbreti...! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Te Mbreti...! Empty0%Te Mbreti...! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Te Mbreti...! Empty1%Te Mbreti...! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Te Mbreti...! Empty2%Te Mbreti...! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Te Mbreti...!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Te Mbreti...! Empty
21052012
MesazhTe Mbreti...!

Te Mbreti...! (u84u)qabe
Muhamed Hasan

Tregon dijetari i njohur Muhamed Hasani se një herë ishte ftuar të mbante një ligjërim në Meke. Para se të fillonte ligjërimin i ishte afruar një njëri i thjesht, i pa njohur.

Kishte kërkuar prej tij duke iu betuar që të mos e fillonte ligjërimin përderisa nuk e dëgjon fjalimin e tij.

Muahmed Hasani e kishte ftuar që të dilte para të pranishmëve dhe të thoshte atë që kishte për të thënë.

Burri doli dhe e fillojë fjalimin e tij duke treguar se si kishte udhëtuar për në Britani, Amerikë dhe Francë në kërkim të shërimit por që fatkeqësisht Allahu xh,sh nuk i kishte caktuar shërim.

Fjalimin e tij e vazhdoi ''Një ditë prej ditësh isha duke shikuar televizionin dhe rastësisht hasa në transmetimin e drejtpërdrejtë të namazit nga Meke-ja e bekuar. Fillova të qaja dhe pastaj kërkova nga bijtë e mi që të më dërgonin tek shtëpia e Mbretit. Djemtë ishin stepur nga kërkesa, të çuditur më pyetnin se kush është ky?? Në shtëpinë e cilit mbret dëshiroj të shkojë?? Dhe mbi të gjitha ishin të habitur se si unë, një njëri i gjymtë mund të arrijë të hyjë në shtëpinë e ndonjë mbreti, dhe se cili është ai mbret që do të më pranonte''?!.

"Dua të shkoj tek Mbreti i mbretërve, tek Zotëruesi i gjithësisë, tek Ai i cili në dorë ka çdo gjë, dua thjeshtë të shkoj në Umre", vazhdojë tregimin e tij.

"Umre! E si do të shkosh në Umreh ndërsa ti nuk mund të lëvizësh"!?, pyetnin djemtë.

"Më bëni një rezervim me aeroplan privat dhe shpenzimet mbuloni nga të hollat e mia".

Çka është me rëndësi, e morën dhe e dërguan në Meke. E futën në xhami. Ndërsa plaku e vazhdonte rrëfimin e tij, "Vallahi o biri im, me futën brenda me anë të kërrigës lëvizëse dhe iu kërkova që të më afronin sa më afër Qabës".

Pastaj e vazhdoi tregimin e tij duke na rrëfyer se si e kishin afruar djemtë e tij deri afër Qabes dhe se si kishte qëndruar për orë të tëra duke e lutur Allahun xh,sh me vetëm një dua, me vetëm një lutje dhe këtë për arsye se nuk dinte më shumë, kjo për arsye të injorancës së tij ndaj Fesë.

'' Me orë të tëra qëndrova pran Qabes dhe e lutja Allahun xh,sh me të vetmen lutje, duke i thënë: Unë nuk dal nga këtu o Allah, vetëm se duke ecur në këmbët e mia apo duke më bartur për në varreza''!!. Këtë dua, dhe vetëm këtë dua e përsëritja, mandej fillova të bërtisja duke e përsëritur vetëm këtë dua, vazhdonte rrëfimin e tij.

Kështu kishte vazhduar derisa ishte lodhur, derisa truri i tij kishte pësuar krizë nervore dhe për këtë e kishte zënë gjumi, gjatë kohës sa po kotej në gjumë kishte parë ëndërr. Kishte parë ëndërr se si po e thërrisnin në telefon dhe po i kërkonin që të ngrihej dhe të ecte.

''Pash ëndërr se dikush më thirri në telefon dhe më tha: Ngrihu dhe ec, ngrihu dhe ec, ngrihu sepse ti mund të ecës...'', e vazhdonte ndodhin e tij, '' Kur për herë të tret e tha këtë u zgjova, u zgjova dhe pash se unë kisha fjetur dhe kisha ëndërruar. U ngrita dhe fillova të ecja. Pas disa hapash mu kujtua që unë isha i paralizuar. Andaj edhe fillova të bërtas dhe të thërras: O Allah, O Mbret, O Zotërues i gjithësisë, O Poseduesi i çdo gjëje, Vallahi nuk kthehet bosh ai i cili kërkon prej Teje''.

Andaj vëllezër le të i kthehemi Allahut xh,sh dhe të i kërkojmë vetëm Atij atë që dëshirojmë, le të na mjaftojë Allahu xh,sh dhe të largohemi nga mbështetja jonë tek njerëzit. Le të jetë fillimi dhe fundi i mbështetjes tonë vetëm tek Allahu xh,sh./mesazhi/Artan Musliu/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Te Mbreti...! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Te Mbreti...! :: Komentet

No Comment.
 

Te Mbreti...!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: