islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty20%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty7%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty7%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty7%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty7%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty7%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty7%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty37%Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Empty
MesazhTitulli: Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman   Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman EmptySun 20 May 2012 - 10:26

Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman Ndjekj10
Pas ngritjes së profetit Isa a.s ne qiell, bota ishte në kaos. Kudo kishte idhujtari. Moralet dhe vlerat kishin humbur. Në një hadith profetik thuhet se kjo është periudha më e keqe dhe më e zezë në historinë e njerëzimit. Në rruzullin tokësor nuk gjendej asnjë musliman. Dhe Allahu azze ve xhel për këtë arsye dërgoi në tokë mëshirë, duke sjellë në jetë “krenarinë e njerëzimit”, profetin Muhammed a.s.
Qëllimi i ardhjes së tij ishte pastrimi I idhujtarisë nga rruzulli tokësor, ngritja e moraleve të larta dhe risjelljen e mesazhit se “nuk ka zot tjetër përveç AllahuT” I cili është Një dhe I Vetëm.
Gjatë gjithë jetës, si para profetësisë ashtu edhe gjatë profetësisë, ai u dallua për morale dhe cilësi të larta. Allahu xh.sh thotë në Kur`anin Famëlartë; “Me të vërtetë, ti ( o Muhammed) ke morale të larta”.
Meqë shpalljet hyjnore të mëparshme ishin ndryshuar, Allahu xh.sh zbriti librin e fundit hyjnor, Kur`anin Fisnik. Për 23 vjet me radhë Kur`ani I zbriti profetit Muhammed s.a.u.s nga meleku fisnik, Xhibrili a.s. Kjo shpallje e fundit hyjnore kishte nevojë për një shpjegim më preciz, pasi Kur`ani ishte libri I fundit hyjnor dhe nuk do kishte më libër tjetër hyjnor pas tij. Rolin e këtij shpjeguesi e bëri Sunneti, tradita e profetit Muhammed a.s, thënie dhe mësime që I kishte të inspiruara nga Allahu, siç e thotë Allahu në Kur`an;
“Ai nuk flet me hamendje. Ajo nuk është tjetër vetëm se shpallje që shpallet .” ( suretu En-Nexhm; 3-4).
“Çkado që ju jep Pejgamberi merreni, e çka t`ju ndalojë, përmbaheni (largoheni) prej saj.”(suretul Hashr; 7).
Profeti e përfundoi misionin e tij, e shpalli të vërtetën nga Zoti I Tij dhe e ndau atë nga e kota, kështu që fundi I tij po vinte shumë shpejt!
Profeti përsa ishte gjallë, ishte shembulli ideal për çdo individ në çdo fushë të jetës.


Allahu subhanehu ëe teal thotë në Kur`anin Fisnik; “Pejgamberi I Allahut është shembull I mrekullueshëm, për atë që shpreson mëshirën e Allahut në botën tjetër.” (suretu en-nisa; 59).
Profeti ndëroi jetë!!! çfarë do të ndodhte me muslimanët vallë?! A do ishin sërish të bashkuar si më parë?! Këto pyetje mund t`I bien kujtdo në mendje! Profeti ndërroi jetë, por ama, ai na la diçka me të cilën mund të gjykojmë dhe të jetojmë, e ato janë siç e thotë profeti Muhammed s.a.u.s edhe në një hadith; “Iu kam lënë pas Kur`anin dhe Sunnetin, andaj përmbahuni atyre.”
Pra, muslimanët kishin dy pika referimi bazë; Kur`anin dhe Sunnetin.
Allahu e bëri profetin Muhammed s.a.u.s më të dashurin e Tij.
“ Thuaj; nëse e doni Allahun, pasomëni, që Allahu do t`ju dojë dhe do t`ua falë mëkatet.” (sure Ali Imran; 31).
Vëllau im! Allahu e nderoi “krenarinë e njerëzimit”, Muhammedin a.s më shumë se çdo krijesë tjetër.
Po ti vallë, sa e do atë?! Kur fyhet personaliteti I tij, çfarë bën ti?!
Je I kënaqur me këtë gjë apo e kundërshton atë?!
Vëllau im! Rruga e profetit është rruga e vetme e drejtë, siç e thotë ai a.s në një hadith nga Buhariu ku Ebu Hurejra r.a transmeton se I dërguari I AllahuT s.a.u.s ka thënë; “Krejt ummeti im do të hyjë në Xhennet, përveç atij që nuk do.” I thanë; “E kush nuk do, o I dërguari I AllahuT?”
Tha; “Kush ndjek rrugën time, ai do të hyjë në Xhennet, ndërsa kush nuk e ndjek atë, ai nuk do.”
A e do Xhennetin ti, o vëllai im?! Po, vallë,a po e ndjek këtë porosi të profetit tonë të dashur?!
A po I ndjek gjurmët e tij?! Le t`ia bëjë çdokush këto pyetje vetes.
Dije vëllau im dhe ti, motra ime se një nga rrugët themelore të Xhennetit është Sunneti. Nëqoftëse nuk e ndjek atë, ke probleme. I nderuar vëlla! Jemi në kohë El-Hamdulilah!
Le t`I kthehemi jetës dhe veprës së këtij kolosi botëror që ndonjë tjetër si ky, nuk ka parë ndonjëherë bota. Duaje atë dhe ndiq udhën e tij që të jesh prej të shpëtuarve, dhe padyshim që gjithçka është në dorë të AllahuT të Madhëruar. Respektoje profetin sepse njëkohësisht ke respektuar edhe Allahun, siç e thotë edhe Allahu në një ajet Kur`anon;
“Kush e respekton Pejgamberin, e ka respektuar edhe Allahun.”
“Kush i bindet AllahuT dhe të dërguarit, me të ka fituar një fitore të madhe ( Xhennetin).

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ndjekja e sunnetit, detyrë për çdo musliman
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: