islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) Empty
MesazhTitulli: Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës)   Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) EmptySat 19 May 2012 - 15:33

[center]Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës) Images?q=tbn:ANd9GcRD3HF58Z9b5mSvmxr6RFnwJrzR0nC1YUNVGtThz90-Gz4eSVxBJw

Transmetohet prej Haris b. Nebehanit se ka thënë: Shkova deri te varrezat dhe ngushllohesha me të vdekurit.
Mendoja dhe kërkoja mësim duke i shikuar ato.Ata ishin fqinj memecë të cilët nuk vizitohen!Barku i tokës është shtrati i tyre ndërsa sipërfaqja e saj mbulesa e tyre.I thirja: -O banorrë të varreve, janë shlyer gjurmët tuaja në këtë botë por nuk është shlyer përgjegjësia juaj,keni banuar në Shtëpinë e sprovës kështu që këmbët ju patën enjtur.Pastaj, qaja shumë.

Duke u strehuar prej diellit nën kupën e e një varri, kisha fjetur në flladin e saj.Thotë:Derisa isha në gjumë në afërsi të varrit ndjeva se si me një shkop të lakuar i mëshonin të vdekurit në varr.E shikoja.Prangë në qafë,sy të mavijosur,fytyrë të zezë dhe më tha:-Mjeri unë, çfarë do të ndodhë me mua! Sikur të më shihnin banorët e dunjasë, kurrë nuk do të bëheshin të padëgjueshëm ndaj Allahut. Pasha Allahun , i kërkova kënaqësitë e ato kënaqësi më mahstruan.Kam bërë mëkate,ndërsa ato më mbytën.A ka kush që nd0δrmjetson për mua apo që ta njoftoj familjen time për mua?!

Harisi mëtej thotë: U zgjova i frikësuar, zemra donte të më dal përjashta nga trishtimi që pashë.Shkova në shtëpi,rashë në gjumë duke menduar reth asaj që pashë.Kur u zgjova, thashë: Do të shkoj në të njëjtin vend, ndoshta do të takoj dikë e ta njoftoj për atë që pashë.


Shkova në të njejtin vend, nuk pashë askënd, prapë rashë në gjumë.E pashë atë njeri në varr se si duke rrëshqitur me fytyrë, thotë:-Mjeri unë, çfarë do të ndodhë me mua!Puna ime në dunja ishte e keqe ndërsa jeta ime e gjatë, aq sa Zoti u hidhërua në mua.Mjeri unë nëse Zoti im nuk më mëshiron.

Harithi thotë: U zgjova ndërsa mendja e kishte mbajtur në mend se çfarë ka parë dhe dëgjuar.Shkova në shtëpi dhe atje fjeta.U ktheva të nesërmen te varri mos do të gjejë dikë e t`ia tregojë se çfarë kam parë.Më kishte zënë gjumi dhe e pashë atë njeri në varr, me këmbë të lidhura se si flet:-Pse më kanë harruar ata në dunja?Më është dyfishuar azabi,jam i pafuqishëm dhe pa ndihmë.Zoti është hidhëruar në mua,dyert m`i ka mbyllur.Mjeri unë nëse Zoti Dhurues dhe i Fuqishëm nuk më mëshiron.

Mëtej Harithi thotë: U zgjova i frikësuar.Deshta që ta lëshoj atë vend, kur pashë tri gra se si vijnë.U largova nga varri dhe u ndala të dëgjoj muhabetin e tyre.Më e reja iu afrua varrit dhe tha:-Esselamu alejkum baba.Si je në shtratin tënd?
Si është pozita jote në vendqëndrimin e ri?Ike prej dashurisë tonëSi është pozita jote në vendqëndrimin e ri?Ike prej dashurisë tonë?Nuk pyet më për ne!Ne kemi pikëllim të madh për ty!


Pastaj varrit iu afruan dy vajzat tjera dhe thanë: Ky është varri i babait tonë të dashur, i mëshirshëm ndaj nesh.Allahu të dhahstë shoqërinë e melekëve, ta largoft vuajtjen dhe azabin.O babai ynë, pas teje kanë ndodhur gjëra të cilat as që mund t`i paramendosh sikur t`i paramendosh sikur t`i dije, ato do të të pikëllojnë ty.Njerëzit na i zbuluan fytyrat të cilat ti na i mbulove.

Ju thashë:-Ka që tri ditë se si vizitoj këtë varr dhe dëgjoj zërin e prangave dhe të zinxhirëve.
Kur dëgjuan fjalët e mia, thanë: Na gëzon lajmi për babain por na pikëllon vuajtja e tij, ne kënaqemi dhe ndërtojmë në dunja ndërsa babai ynë digjet në zjarr.Pasha Allahun tonë, nuk do të vendosim asgjë e as që do të kënaqemi në diçka para se të lusim Allahun të përkulura,që të na lirojë babain tonë dhe ta shpëtojë nga zjarri.

Harithi thotë: Shkova në shtëpi,fjeta dhe të nesërmen sërish u ktheva te varri.Sërish më kishte zënë gjumi.E pashë pronarin e varrit,të bukur dhe të disponuar, në këmbë kishte papuçe prej ari, me të qëndronin hyritë dhe shërbetorët.

Harithi mëtej tregon: Kam qarë kur dëgjova fjalët e tyre.Shpejtova, ju dhashë selam dhe ju thashë:-O Vajza, me të vërtetë veprat do të pranohen ose refuzohen atij që i bën.
Çfarë ka qenë vepra e babait tuaj në këtë varr që ia ka bërë gjendjen për të cilën jam pikëlluar dhe që më dhemb? Harithi thotë: Kur i dëgjuan fjalët e mia, i zbuluan fytyrat e tyre dhe thanë:-O njeri i mirë, çfarë ke parë.


-Kur ke parë gjendjen time dhe u ke treguar vajzave tona për këtë, ato tërësisht i janë dorëzuar Allahut, me fytyrë lëshuar për tokë, me shumë lotë e kanë lutur Zotin që të më mëshirojë.Ai më fali dhe më mëshiroi, m`i fali mëkatet dhe më nxorri nga zjarri, në Xhennet afër Muhammedit alejhi selam më ka vendosur.

Kur t`i shohësh vajzat e mia, thuaju për mua dhe për atë se çfarë ka ndodhur me muja, le të largohet prej tyre frika dhe pikëllimi.Thuaju se kam arritur Xhenentin, hyritë, moshusin dhe kafurin, s ekam shërbetorë dhe shtretër të rehatshëm dhe se Zoti mëshirues më ka falur.

Harithi thotë: U zgjova i gëzuar përshkak të asaj që d0δgjova dhe pashë, u ktheva në shtëpi dhe fjeta.Herët të nesërmen shkova te varri, i takova vajzat afër varrit, ju dhashë selam dhe thashë: -Gëzohuni, e pashë babain tuaj në të mira dhe në një vend të mirë,më tregoi se si Allahu kishte pranuar duatë tuaja, babain tuaj e kishte mbuluar me Mëshirën e Tij,falënderoni Allahun për këtë.

-Vajza më e re,tha:-O Allah,Ti i cili i qetëson zemrat dhe që i mbulon turpet,O Ti i cili i largon vështirësitë dhe i cili mëkatet i falë, o Ti që gjithëçka di në fshehtësi dhe te i cili arrijnë të gjitha shpresat ,Ti e di shumë mirë se çfarë kam kërkuar prej Teje, kam dashur dhe të kam kërkuar falje Ty në vetmi, kam kërkuar strehim nga nënçmimi, jam turpëruar nga mëkati, vetëm Ti O Allah im i di dëshirat e mia, vetëm Ti i di nijetet e mia, Ti je Zoti i jetës time,Ti më udhëheqë dhe je qëllimi im i kërkimit, shpresa ime në fatkeqësi, biseda ime në heshtje, i Vetmi të cilit ia drejtoj lutjet e mia: nëse kam treguar mangësi ndaj asaj që më ke urdhëruar apo kam bërë atë që më ke ndaluar, ndërsa me Butësinë Tënde udhëhiqem, me Mëshirën Tënde jam e ruajtur, me çfarë falënderimi të të falënderoj Ty,O Më i Mëshirshmi,Ti të cilit ia drejtoj të gjitha duatë,Zoti i Ditës së Gjykimit i cili di gjithçka që bartin në vetëdijet tona dhe i cili rregullon punët e vogla e të mëdha, nëse ndërmjetësimin dhe lutjen time e ke pranuar për robin Tënd, më merr te Ti, me të vërtetë Ti mundesh gjithçka.

Pastaj bërtiti dhe lëshoi këtë botë, mëshira e Allahut qoftë mbi të.

Pastaj u ngrit vajza e dytë dhe thiri me zë të fortë: -O Zoti im, më liro nga vuajtjet dhe pastro zemrën time nga dyshimet. O Ti, i cili më ke drejtuar, më ke shpëtuar nga zemërimi, më ke ruajtur nga humbja dhe më ke ndihmuar në momentet e vështira, nëse ke pranuar duanë time, nëse ke zgjidhur nevojën time dhe kërkesën time e ke plotësuar,atëherë më bashkangjit me motrën time.

-Ajo bërtiti fort dhe u nda nga kjo botë, mëshira e Allahut qoftë mbi të.


Pastaj u afrua vajza e tretë dhe ajo bërtiti me sa zë që kishte: -O Ti i Fuqishëm, i Fortë dhe Bujar, që e di edhe atë që hesht dhe atë që flet,Ty të takon e mira e madhe, pushteti i përhershëm dhe fisnikria, i madh është vetëm ai të cilin Ti e ke ngritur ndërsa i urrejtur është secili ai që Ti e ke bërë të urrejtur, me nam është ai të cilit Ti i ke dhuruar nam, i lumtur është ai të cilit Ti e bën të lumtur,fatkeq është ai të cilin Ti e cakton të tillë, i afërt është të cilin Ti e vendosë afër, i largët është të cilin Ti e ke larguar, nuk ka asgjë të cilit Ti nuk i jep,Fitues është vetëm ai të cilin Ti e dhuron ndërsa humbës është ai të cilin Ti e dënon.Të lutem me Emrin Tënd të Lartësuar dhe em Fytyrën Tënde Fisnike dhe me dijen absolute që është larg çdo akceptimi të mendjes, me emrin që e ke bërë që me të të vijë nata e të ndriçojë dita, që malet të qëndrojnë drejtë dhe që me të të lëvizin erërat, që me të qyejt të ngriten,zërat të ndëgjohen ndërsa melekët sexhxhde të bëjnë; O Allahu im, të lutem Ty,nëse ke pranuar duanë time dhe të kërkuarën time ma ke plotësuar,më bashkangjit te ato dy motrat e mia.

Pastaj bërtiti shumë dhe u nda nga kjo botë,mëshira e Allahut qoftë mbi ne dhe mbi to si dhe mbi të gjithë muslimanët.

Dhe këtu treguesi e përfundon këtë tregim sa interesant aq edhe trishtues e përgëzues.Allahu qoft në mbrojtjen tonë dhe na mëshiroft.

Shkrujti:Mejrem Salihi
Marur nga Libri: "Gjendja e të Vdekurve dhe Ndodhitë e Ahiretit)


Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tre vajzat dhe njeriu i cili pa ëndër babain e tyre duke u dënuar!!!(Tregim shumë prekës)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: