islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e para se të vendosni tëregjistroheni apo të hyni në Forum, lexoni rregullat e vendosura nga stafi i forumit kushte kto të cilët nëse nuk i përmbahet dikush nga antarët/et menjëher hiqet nga Forumi.
Një herit ua bëjm me dije se forumi i përmbahet medhhebit hanefi e kush ndiet i ofenduar apo don të bën fitne e provokime lutet që mos të regjistroeht sepse menjëher do të fshihet postimi i tij edhe aj apo ajo.

Kushtet e Forumit Janë:

1. Regjistrimi të bëhet me identifikim të hijshëm, dhe të dhëna të sakta si dhe nuk do të pranohet që si identifikim si emër përdorues të vehet email adresa aj akont menjëher fshihet nga Adminat.
2. Pasi të regjistroheni do të verifikohet regjistrimi juaj, pastaj do të aktivohet.
3. Mos përdorni fjalë banale, kërcënuese apo ofenduese,sepse kjo nuk është Islame.
4. Postoni në vendin e duhur dhe mos ofendoni anëtarët e forumit.
5. Mos postoni postime që egzistojn në forum, së pari duhet ta përdorni butonin KËRKO.
6. Kur të kërkoni ndihmë, tek titulli shkruani qëllimin për qka kërkoni ndihmë jo vetëm NDIHMË.
7. Administratorët dhe Moderatorët janë mbykqyrës të forumit dhe janë të detyruar të fshijn çdo postim tuajin në qoftë se nuk u përmbaheni regullave, apo nuk keni postuar në vendin e duhur.
8. Staffi i forumin është i autorizuar në qfardo ndryshimi të postimeve tuaja, dhe ndryshim të avatarit dhe firmës.
9. Në forum nuk janë të lejuara reklamimet e web faqeve jo islame, ndërsa për faqe islame mund të kontaktoni me WebMasterin.
10. Qëllimi i forumit është që ta risim nivelin e dijes islame, përhapjen e islamit si dhe t`ju shërbejmë gjith Muslimanëve .
11. WebMasteri apo owneri është vendimprurës për gjithqka.
12. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame por nuk lejohet të vendoset linku lidhës me webfaqen e materialit si dhe anasjelltas.
13. Materialet të jenë Islame se përndryshe do të fshihenrbejmë.
14. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame duke treguar burimin (emrin e webfaqes apo autorit),por nuk lejohet të postohen postime që kanë karakter përçarës, apo që ndjellin urjetje.
15. Ato tema qe nxitis percarje tek antaret do te fshihen automatikisht dhe do ti jepet verejtje postusit, më pas do ti bëhet ban.

Me respektstafi I Forumit :Islami-eshte-drit

Allahu ju shpërbleft për vizitën.
Dhasht Allahu të përfitojm nga ky forum.

Nëse je i Regjistruar kliko: Identifikohu, nëse nuk je i regjistruar kliko:Regjistrohu, nëse nuk don të të shfaqet ky mesazh kliko butonin e fundit.

Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.

PortalForumiPytësoriIdentifikohuRegjistrohuTemate  ditës
INFORMIM-LAJMËRIM

Es-selamu alejkum të nderuar antarë dhe ju vizitor të nderuar të Forumit islamiehstedrit.com. Duke e analizuar situatën në Forum erdhëm
në konkludim se Forumi nuk është duke shkuar mirë dhe me çrast vendosa që moderatoret dhe supermoderatoret ti largoj nga ai post përshkak të
mos angazhimit të tyre në Forum si dhe për ti hikur fitneve në bisedë me gjinin e kundërt, sepse më duhet mua gjithmonë tju tregoj çka të bëjnë,
e çka mos bëjnë vendosa që të gjith stafi i Forumit të jen meshkuj ku do të mundi më lirshëm të shprehem dhe nuk do të bëjmë harram, pasi që ky
është një Forum islam dhe pasi që jam konsultuar me hoxhallarë se nuk ban kontakti me femrat për asnjë motiv vendosa që ata moderatore
apo supermoderatore ti largoj nga stafi dhe të njejtit ti vendosi tek antarët aktiv.
Si dhe u bëhet vërejtje edhe Administratorve dhe Supermoderatorve meshkuj për një angazhim më të madh.

Shpallje:

Kërkojm tre vullnetar nga antarët e forumit meshkuj të cilët do ta ushtrojn detyrën e moderatorve dhe supermoderatorve në Forum.

Ata që janë të interesuar të punojnë për islam dhe për ta çuar para këtë Forum le të më kontaktojn në privat apo në emial adresën e Forumit:
infoislamieshtedrit@gmail.com
ose duke aprovuar direkt në grupet e lartëcitauar moderator dhe supermoderator ne fund të faqes ku janë grupet me ngjyra.

wes-selamu alejkum
Me Respekt Admin
www.islamieshtedrit.com
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA
Today at 4:37 nga Admin

» [Hudbe islame] “VLERA E MUAJIT MUHARREM DHE DITËS SË ASHURES”
Today at 4:08 nga Admin

» [Tregim islam] Tregimi për njeriun që e la nënën e tij në shkretëtirë
Today at 3:59 nga Admin

» [Shëndetësi] Një filxhan kakao largon sklerozën
Today at 3:53 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Suedia paralajmëron normë zero të interesit
Today at 2:17 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Susan Rice: S'ka siguri pa largimin e Bashar Al Asad
Today at 2:16 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Malala Yousafzai dhuron paratë e Nobelit për Gazën
Today at 2:14 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Irak, komandanti Felih: ISIL ekzekuton 250 sunitë
Today at 2:13 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Izraeli mbyll xhaminë Aksa
Today at 2:12 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Suedia pranoi Palestinën si shtet të pavarur
Today at 2:10 nga Admin

» Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor...
Yesterday at 23:54 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» [Meditim Islam] Të mënjanojmë "Pse"- në ?!
Yesterday at 5:21 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Turqi, vazhdojnë operacionet e shpëtimit për minatorët e bllokuar në minierë
Yesterday at 4:50 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Arrestohen 13 palestinezë në Bregun Perendimor
Yesterday at 4:48 nga Admin

» [Tregim Islam] Ndërtoni ura lidhëse dhe jo mure ndarëse
Yesterday at 1:33 nga Admin

» [Edhe kjo ndodh] 4 kilogramë ar nëse udhëtoni me autobusë!
Yesterday at 0:48 nga Admin

» [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim
Yesterday at 0:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Ja çfarë ndodh të jesh islamofob në Kanada (Video)
Wed 29 Oct 2014 - 23:54 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Raketa hapësinore pa pilot e NASA-s ​​shpërthen në ajër
Wed 29 Oct 2014 - 23:51 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte
Wed 29 Oct 2014 - 23:46 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Peshmerga pritet të hyjë në Kobani
Wed 29 Oct 2014 - 23:35 nga Admin

» [Tregim islam] KUJDES NGA MENDIMET!
Wed 29 Oct 2014 - 7:37 nga Admin

» [Edhe kjo ndodh] Pas 25 vjetësh gjen nënën me "Google Earth"
Wed 29 Oct 2014 - 6:42 nga Admin

» [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!
Wed 29 Oct 2014 - 6:23 nga Admin

» [Konkluz e sondazhit]Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shti (bërë) që të antarësoheni?! (Konkludimi lexojeni)
Wed 29 Oct 2014 - 6:04 nga Admin

» [Turkce] “KUCAKLA BENI EY GÜZEL”
Wed 29 Oct 2014 - 5:55 nga Admin

» [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ
Wed 29 Oct 2014 - 5:49 nga Admin

» [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati
Wed 29 Oct 2014 - 5:37 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Izraeli ndërpret furnizimin me ujë të 45.000 palestinezëve
Wed 29 Oct 2014 - 0:15 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Vritet zv.komandanti i Frontit Nusra që shkëmbej murgeshat me motrat muslimane
Wed 29 Oct 2014 - 0:13 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Hiqen sanksionet ndaj familjes Millosheviq
Wed 29 Oct 2014 - 0:07 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Kryeministri turk: Duhet një strategji e përbashkët për të shpëtuar Kobani
Wed 29 Oct 2014 - 0:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Turqi, bllokohen 20 minatorë në minierë
Wed 29 Oct 2014 - 0:04 nga Admin

» MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>...
Tue 28 Oct 2014 - 6:04 nga rezarta

» A JANE GRATE ME TE ULTA SE BURRAT ... ??..!!!
Tue 28 Oct 2014 - 5:50 nga rezarta

» [Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë
Tue 28 Oct 2014 - 4:14 nga Admin

» [Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese
Tue 28 Oct 2014 - 4:11 nga Admin

» [Studim] Si e kurojnë veten kur sëmuren?
Tue 28 Oct 2014 - 4:08 nga Admin

» [Shëndetësi] Vitamina D dhe përfitimet prej saj
Tue 28 Oct 2014 - 4:06 nga Admin

» [Edhe kjo ndodh] Kremtim i pazakontë dhe katastrofal i Vitit të ri Hixhri në ishullin Java
Mon 27 Oct 2014 - 23:58 nga Admin

Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Nr. Rekord i përdoruesve online ishte 335 më Sat 28 Jun 2014 - 5:00
Sondazh
Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shtyrë (bërë) që të antarësoheni?!
 Kur`an,Hadith,Fikh,Etj
 Diskutime,Sondazhe,etj
 Filma ,ilahij,ligjerata etj
 Tema,Tregime etj)
 Tema,këshilla,poezi etj
 Shkarkime Programe,Libra
 Forumi i Gjuhëve të huaj.
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum

Statistikat
Forumi ka 2782 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri samir

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 23433 artikuj v 12655 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Share | 

Meleku i Vdekjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummAmr
Antar-aktiv
Antar-aktiv

Numri i postimeve: 95
Data e regjistrimit: 19/04/2010
Nacionaliteti-Sheti: O biri i Ademit shpenzo, e Unë do të shpenzoj për ty!

MesazhTitulli: Meleku i Vdekjes   Fri 23 Apr 2010 - 0:07

Transmetohet prej Ibn Omerit, te kete thene: ''Meleku i Vdekjes, pasiqe t'a marre shpirtin e besimtarit, ndalet ne dyer duke i shikuar njerezit e shtepise te cilet duke qare meshojne fytyrave dhe i shkulin floket duke bertitur dhe pyetet: ''Pse kaq shqetesim dhe pikellim? Pasha Allahun, askujt nuk ia kam shkurtuar jeten, as qe ia kam mare dikujt nafaken, asnjerit nuk i kam bere padrejtesi.
Nese ankesat dhe mllefi juaj eshte mbi mua, pasha Allahun, kjo me eshte urdheruar mua, ndersa nese kjo ka te beje me te vdekurin tuaj, ai nuk ka ndikim ne kete, ndersa nese e gjithe kjo ka te beje me Zotin tuaj, ju me kete e keni mohuar Ate, ndersa une serish do te kthehem ne mesin tuaj.

Sikur te kishin mundesi njerezit e shtepise te ndegjojne apo te shohin Melekun, do te iknin prej te vdekurve te tyre dhe do te qanin per veten e tyre.'' (Transmeton Ebu Muti Mekhul Ibn Fadl Enesefi ne ''Lu'lu'ijat'')

Eshte transmetuar nga Xhafer Bin Muhamedi, prej babait te tij se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem, ka shikuar ne Melekun e Vdekjes mbi koken e nje ensari dhe i ka thene: ''Behu i bute ndaj shokut tim, ai me te vertete eshte besimtar.''

Meleku i Vdekjes i ka thene: ''O Muhamed, qetesohu dhe gezohu, une ndaj cdo besimtari jam i bute dhe dije se nuk ka asnje shtepi prej qerpiqeve apo barit, ne toke apo det e te mos e kontrolloje cdo dite pese here ne dite, aq shume i njohe me mire se ata veten e tyre, madje edhe detajin me te imte te tyre.
Pasha Allahun, o Muhamed, sikur te dua qe mushkonjes t'ia marr shpirtin, nuk do te mund t'a beje kete derisa Allahu te me urdheroje per kete.''
Xhafer Ibn Muhamed ka shtuar: ''Me eshte transmetuar qe i kontrollon ne kohet e namazit.''
(Transmetojne Taberaniu 4188 dhe Bezzari 2/236 dhe Maverdi. Hadithi eshte shume i dobet)

Allahu subhanehu ue teala, thote ne Kur'an: ''Thuaj: ''Engjelli i vdekjes, i cili eshte caktuar per ju, ua merr shpirtrat, e pastaj do te ktheheni te Zoti juaj.'' (Es-Sexhdeh 11)

Allahu subhanehu ue teala, thote ne Kur'an: ''...kur t'i vije ndonjerit prej jush vdekja, atij ia marrin shpirtin te derguarit Tane (te tjere).'' (El-Enam 61)

Transmetohet se Ibn Abasi ka thene: ''Meleku i vdekjes ka ndihmes nga meleket e tjere.'' (Taberiju, vell.XI, f.410)

Meleku i Vdekjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë ::  ::  ::  :: -