islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e para se të vendosni tëregjistroheni apo të hyni në Forum, lexoni rregullat e vendosura nga stafi i forumit kushte kto të cilët nëse nuk i përmbahet dikush nga antarët/et menjëher hiqet nga Forumi.
Një herit ua bëjm me dije se forumi i përmbahet medhhebit hanefi e kush ndiet i ofenduar apo don të bën fitne e provokime lutet që mos të regjistroeht sepse menjëher do të fshihet postimi i tij edhe aj apo ajo.

Kushtet e Forumit Janë:

1. Regjistrimi të bëhet me identifikim të hijshëm, dhe të dhëna të sakta si dhe nuk do të pranohet që si identifikim si emër përdorues të vehet email adresa aj akont menjëher fshihet nga Adminat.
2. Pasi të regjistroheni do të verifikohet regjistrimi juaj, pastaj do të aktivohet.
3. Mos përdorni fjalë banale, kërcënuese apo ofenduese,sepse kjo nuk është Islame.
4. Postoni në vendin e duhur dhe mos ofendoni anëtarët e forumit.
5. Mos postoni postime që egzistojn në forum, së pari duhet ta përdorni butonin KËRKO.
6. Kur të kërkoni ndihmë, tek titulli shkruani qëllimin për qka kërkoni ndihmë jo vetëm NDIHMË.
7. Administratorët dhe Moderatorët janë mbykqyrës të forumit dhe janë të detyruar të fshijn çdo postim tuajin në qoftë se nuk u përmbaheni regullave, apo nuk keni postuar në vendin e duhur.
8. Staffi i forumin është i autorizuar në qfardo ndryshimi të postimeve tuaja, dhe ndryshim të avatarit dhe firmës.
9. Në forum nuk janë të lejuara reklamimet e web faqeve jo islame, ndërsa për faqe islame mund të kontaktoni me WebMasterin.
10. Qëllimi i forumit është që ta risim nivelin e dijes islame, përhapjen e islamit si dhe t`ju shërbejmë gjith Muslimanëve .
11. WebMasteri apo owneri është vendimprurës për gjithqka.
12. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame por nuk lejohet të vendoset linku lidhës me webfaqen e materialit si dhe anasjelltas.
13. Materialet të jenë Islame se përndryshe do të fshihenrbejmë.
14. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame duke treguar burimin (emrin e webfaqes apo autorit),por nuk lejohet të postohen postime që kanë karakter përçarës, apo që ndjellin urjetje.
15. Ato tema qe nxitis percarje tek antaret do te fshihen automatikisht dhe do ti jepet verejtje postusit, më pas do ti bëhet ban.

Me respektstafi I Forumit :Islami-eshte-drit

Allahu ju shpërbleft për vizitën.
Dhasht Allahu të përfitojm nga ky forum.

Nëse je i Regjistruar kliko: Identifikohu, nëse nuk je i regjistruar kliko:Regjistrohu, nëse nuk don të të shfaqet ky mesazh kliko butonin e fundit.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPytësoriidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Filmi serik Jusufi a.s me titrat shqip [Epizodet 1, 2,3,5,dhe 41 të rregulluara]
Thu 16 Apr 2015 - 12:35 nga Admin

» [Tregim islam] Rrëfimi për njeriun të cilit Allahu ia plotësoi çdo dëshirë
Fri 10 Apr 2015 - 6:26 nga Admin

» [Tregim islam] Shkon i dehur në xhami, fal namazin e parë në jetë dhe vdes në sexhde
Fri 10 Apr 2015 - 6:18 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Tallet me një grua muslimane, gjobitet mjeku suedez
Fri 10 Apr 2015 - 5:56 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Muslimanët britanikë për radikalizmin akuzojnë policinë dhe inteligjencën
Fri 10 Apr 2015 - 5:54 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Në bibliotekën e Berlinit prezantohen faqet e Kur’anit nga shekulli i shtatë
Fri 10 Apr 2015 - 5:52 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Regjimi sirian ka spiunuar Turqinë
Fri 10 Apr 2015 - 5:50 nga Admin

» [Lajmet Ditore] SHBA-Kubë, takim pas më shumë se 50 vitesh
Fri 10 Apr 2015 - 5:49 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Erdogan nuk do të rivendosë lidhjet me Egjiptin derisa të lirohet Muhamed Mursi
Fri 10 Apr 2015 - 5:48 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Irani do të refuzojë marrëveshjen bërthamore nëse nuk hiqen sanksionet
Fri 10 Apr 2015 - 5:47 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Banka HSBC, 1 miliardë dollarë garanci per mbrojtje nga skandali
Fri 10 Apr 2015 - 5:46 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Moskë, dështojnë bisedimet për konfliktin në Siri
Fri 10 Apr 2015 - 5:44 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 10.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Mendjemadhësi
Fri 10 Apr 2015 - 5:42 nga Admin

» [Tregim islam] Ende e ndiej shijen e saj të ëmbël në gojën time
Mon 30 Mar 2015 - 9:17 nga Admin

» [Tregim islam] Suksesi për të gjithë
Mon 30 Mar 2015 - 9:15 nga Admin

» [Tregime islame] Si ta shërosh pikëllimin!
Mon 30 Mar 2015 - 9:14 nga Admin

» [Artikull] Si t'i luftoj mendimet e këqija që më pushtojnë?
Mon 30 Mar 2015 - 9:01 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Zbulohen lidhjet e fshehta të Fetullah Gylenit me Masonerinë
Mon 30 Mar 2015 - 8:58 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Tribunali i Hagës kërkon kthimin e Sheshelit në burg
Mon 30 Mar 2015 - 8:56 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Kërcënim me bombë në aeroplanin e Turkish Airlines
Mon 30 Mar 2015 - 8:55 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Gazetari mysliman në Australi: Diskriminimi çon në radikalizëm
Mon 30 Mar 2015 - 8:52 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Tunizi, në marshimin anti-terrorist marrin pjesë Hollande, Kurtulmus dhe Renzi
Mon 30 Mar 2015 - 8:50 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Autoritetet izraelite vendosin të rrënojnë një fshat palestinez në jug të Bregut Perëndimor
Mon 30 Mar 2015 - 8:49 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mogerini: Kurre nuk kemi qenë më afër marrëveshjes me Iranin
Mon 30 Mar 2015 - 8:47 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Konferencë për Sirinë në Kuvajt, 78 shtete konfirmojnë pjesëmarrjen
Mon 30 Mar 2015 - 8:46 nga Admin

» Permbledhje lutjesh (Dua).
Sun 29 Mar 2015 - 23:31 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» Prerja e kurbanit
Tue 24 Mar 2015 - 6:24 nga Admin

» [Tregim islam] A të mjafton një peshk i vetëm i madh?!
Sat 21 Mar 2015 - 10:02 nga Admin

» [Tregim islam] Vetëm një minutë!
Sat 21 Mar 2015 - 10:00 nga Admin

» [Tregim islam] Kujdesi për macen, shkak i shërimit të nënës!!
Sat 21 Mar 2015 - 9:57 nga Admin

» Deshironi ti shkarkoni filmat e webit atehere ja ku eshte zgjidhja.
Sat 21 Mar 2015 - 8:51 nga Admin

» [Hudbe islam] Ders i Xhumas mbajtur në xhamine e shqiptarve Bibbien Itali 20.03.2015 Tema: Zot na rruaj nga përçarja...Ligjerues Ilaz.ef.Salihi
Fri 20 Mar 2015 - 5:14 nga Admin

» SELAMUALEJKUM PYETJE PER HOXHEN...kjo me ka ndodhur?
Fri 20 Mar 2015 - 2:09 nga muammer_ademi

» [Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit
Wed 4 Mar 2015 - 11:45 nga Admin

» [Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit
Wed 4 Mar 2015 - 11:42 nga Admin

» [Tregim Islam] “Duhet të pranoj. Unë jam i martuar dhe kam një dashnore
Wed 4 Mar 2015 - 11:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Ndalohet hixhabi për doganieret algjeriane
Wed 4 Mar 2015 - 11:30 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Stratfor: Turqia do të ngrihet, BE-ja do të rrëzohet
Wed 4 Mar 2015 - 11:28 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Prokuroria do të kërkojë dënim me vdekje për vrasësin e tre të rinjve muslimanë në SHBA
Wed 4 Mar 2015 - 11:26 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Gazeta franceze Le Figaro: Pse të rinjtë perëndimor e pranojnë Islamin?
Wed 4 Mar 2015 - 11:25 nga Admin

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 335 më Fri 27 Jun 2014 - 9:00
Sondazh
Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shtyrë (bërë) që të antarësoheni?!
 Kur`an,Hadith,Fikh,Etj
 Diskutime,Sondazhe,etj
 Filma ,ilahij,ligjerata etj
 Tema,Tregime etj)
 Tema,këshilla,poezi etj
 Shkarkime Programe,Libra
 Forumi i Gjuhëve të huaj.
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum

Statistikat
Forumi ka 2925 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Qamil krasniqi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 23766 artikuj v 12973 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Share | 
 

 HUTBE- MOSRESPEKTI I PRINDERVE LLOGARITET NGA GJINAHET ME TE MDHAJA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv


Numri i postimeve: 202
Data e regjistrimit: 14/04/2010
Mosha: 37
Nacionaliteti-Sheti: DOBERDOLL GOSTIVAR

MesazhTitulli: HUTBE- MOSRESPEKTI I PRINDERVE LLOGARITET NGA GJINAHET ME TE MDHAJA   Fri 17 Dec 2010 - 6:17

HUTBE- MOSRESPEKTI I PRINDERVE LLOGARITET NGA GJINAHET ME TE MDHAJA

Zoti yt ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese). 17;23.

Sherijati All-llahun nuk ka lënë asgje pa përmendur, sherijati I All-llahu ia ja ka dhënë hakun qe e meritonë seciliti, Sherijati i All-llahut I ka rregulluar mardhenjet e njeriut me All-llahun e madhruar, I ka rregulluar mardhenjet e njeriut me krijesat e tjera .Një ndër ato regulla që njeriu duhet ti respektojë është edhe respekti i babës dhe nënës ,sepse për respektim e prindërve All-llahu ka dhënë urdhër të preëe, e ka bë farz, obligim të domosdoshem, ashtu sic e ke farz edhe namazin ..Për këtë All-llahu xh.sh në Embarassed thotë:
Ve kada’ rab-buke el-la tabudu’ il-la ij-jahu.
All-llahu ka dhënë urdhër të prerë, urdhër të qart, ta ka bë farz .Te mos I bëhet ibadet askujt jteter, pervec Allahut….
Ve bil validejni ihsana
, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve.
Në një hadith të Muhamedit a.s thuhet
:Xhae rexhulun inde resulullahi s.a.fe kale ja resulallah eju amelin efdal.Kale r.s.a. Xhihadun fi sebililah, ve thume men ja resulallah. Esalatu fi vaktiha. ve thume men ja resulallah . Birur validej. Erdhi një njeri te Muhamedi a.s dhe pyeti: Një njeri e pyeti Pejgamberin a.s.: Cila punë është më me vlerë? Tha: xhihadi në rrugën e Allahut, Namazi në kohën e tij, mirësjellja ndaj prindërve, pastaj ". Transmeton Buhariu
All-llahu në kur’an ka kërkuar që të behet ibadet vetem atij pastaj të nderohen prindërit, ndërsa Muhamedi a.s ne hadithin e tij respektin e babës dhe nënës e ka vu në të njejtën gradë me xhihadin dhe namazin.
Ti që e nderon baban dhe nënën e ke fadiletin e një njeriut që lufton në rugë të Allahut Ti që e nderon baban dhe nënën e ke fadiletin e ke vlerën, sevabin dhe bereqetin e një njeriut që e falë gjithmonë namazin në kohën e vetë. Respektimit të prindërve All-llahu xh.sh i ka dhënë një rëndësi shum të madhe prandaj në të njejtin ajet thotë All-llahu xh.sh thotë:

Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese).
Xhemat i nderuar! A e keni parë nëse babai plaket, apo nëna, kush kujdeset për ta, kush i mjekon, djali i tyre apo vajza e tyre? Pavarësisht a janë të martuar apo nuk janë, ata janë të urdhëruar me këtë. Pejgamberi a.s. është pyetur: "Kush ka të drejtë më së shumti nga unë që ta shoqëroj, o i dërguari i Allahut? Tha: "Nëna jote". Pastaj kush? Tha: "Nëna jote". Pastaj kush? Tha: "Nëna jote". Pastaj kush? Tha: "Babai yt". Transmeton Buhariu.
Llogarit se babai yt është plakur dhe nuk e bartë vetveten, nuk mundet ta ndalë urinën dhe ndyrësirën nga vendi ku qëndron, a do t'i thuash atij apo nënës sate: UF, a thanë ata kur ti ishe i vogël, a ke parë nënën e cila i thotë UH birit të saj të vogël, apo baba i cili i thotë UH në mesin e natës fëmijës i cili qan e ai duke fjetur, i cili herët duhet të zgjohet për të shkuar në punë?!.

Në këtë contest Muhamedi a.s ka thënë I mallkuar është një njeri i cili e arrinë të gjallë babën dhe nënë dhe me respektin ndaj tyre nuk arrinë ta fitoj xhenetin..
Fe la tekul lehuma uf-fin ve la tenher huma
Mos u thuaj as fjalën uf e as mos i mërzit ...edhe atëherë kur ata e kanë gabim, nuk është prej islamit, ti thuash babës dhe nënës ti nuk dij, ti je i kohës vjetër, tash jemi modern, ne dijme më shum. Muhamedi a.s na tregone nëse baba dhe nëna të vdesin pa mos ta bë hallall ti e ke humbur dinjajn dhe aihiretin.

ve la tenher huma ve kul lehuma kavlen kerijma
as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese).
… gjithmone të qeshish me ata, me fjale të buta, fjale të mira edhe nëse ti ke problem edhe nese nuk ke pare,parpara prindeve mos i hidhro.Abdullah ibni Umer - Allahu qoftë i kënaqur ndaj tij - gjatë kryerjes së haxhit e sheh një djalosh, duke e bartur një plakë në shpinën e tij dhe ai me të duke e bërë Tavafin dhe i thotë: Kush është kjo? Tha: Nëna ime. I tha: si sillesh me të? Tha: e ushqej, e pastroj dhe me të kam ardhur në Crying or Very sad duke e bartur me duar. A thua, a e kam kryer obligimin ndaj saj?

Qeshi Abdulla ibni Omeri dhe tha: për Zotin nuk e ke bërë as sa edhe një zë që ajo e ka bërë për ty ditën e lindjes sate, të gjitha që ti je duke i bërë tani për të, ajo i ka bërë për ty dhe ajo ka shpresuar që ti të jetosh gjatë, ndërsa ti e bën këtë për të, por ia dëshiron vdekjen.

Nuk duhet që të kalojë një ditë e ti të mos interesohesh se si kalojnë prindërit e tu.

Që fëmijët dhe familja jote të jetojnë në mirësi, ndërsa prindërit e tu të jetojnë në varfëri, një gjë e tillë është e ndaluar, edhe nëse ata janë të pasur dhurata jote sado e vogël ata i gëzon.

Ishe nevojtar në vegjëlinë tënde, babai ka shpenzuar për ty, ishe i vogël dhe i dobët e babi ishte i fortë dhe çdoherë të dha shpresë, ndërsa tani që ti je rritur, e ai është plakur, lodhur, rraskapitur ti të mos interesohesh për të... kjo është turp.

Ai, i cili e dëshiron xhenetin, duhet që prindërit e tij t'i bëjë të kënaqur të gjallë dhe të vdekur.

Sa mirësi e madhe është që njeriu t'i takojë prindërit e tij në jetë e ata të bëhen shkak për hyrjen e tij në xhenet – me lejen e Allahut.

Por sa fatkeqësi e madhe është që njeriu prindërit e tij t'i takojë të gjallë, por ata bëhen shkaktarë që ai të hyjë në zjarr – Allahu na ruajt.

Ibn Abasi Ra ka thënë në Embarassed kan zbritur 3 ajete të ngjitura,nuk pranohen njëra pas mos e krij tjetrën, ETIU uLL-LLAHE VE ETIJU RESUL.[b] NDEGJOJENI All-llahun dhe pejgamberin e tij a.s,[/b] Ai qe e ndogjon All-llahun dhe nuk e degjon pejgamberin e Tij, nuk e ka degjuar A.s All-llahun, nuk I pranohet as e pra pa mos e kryer edhe të dyten, VE EKIMUS SALATE VE ATUZ ZEKATE Falnja namazin dhe jepnja zeqatin, TË DIJAT I KA LIDHUR NË NJË AJET… DHE NESE NJERIU NUK E JEP ZEQATIN NUK I PRANOHET AS NAMAZI. ENNESHKURU LI VELI VALIDEJNI IHSANA, ME FALENDERONI MUA O JU NJEREZ DHE FALEMDNERONI RPINDERIT TUAJ. E ai icili nuk I ka falenderuar prinderit e tij nuk e ka falenderuar as All-llahun e madhëruar. Ibadetet e njeiut nuk kan asnji cafre peshe nese ai ato nuk I bashkone së bashku me respektin ndaj prinderve
Muhamedi a.s. thotë:Kënaqësia e All-llahut është me knaqësin e prinderve , nëse prindërit janë të kënaqur me tij edhe All-llahu është I knqaur me tij,dhe hidhrimi I All-llahut eshte me hidhrimin e prinderve.Nëse prindërit janë të hidhruar me tij edhe All-llahu është I hidhruar me tij.
Xhemat I nderuar nese respektimi I prinderve eshte nder farzet me te mdhaja mos repsektim eshte një nder gjinahet, haramet e medha që ka mundesi me be njeriu. Muhamedi a.s ka thënë a nuk dëshironi të ju informoj për disa nga gjynahet me të mdhaja: Ela u nebijukm bi ekberi kebair el ishraku bilah ve ukul validej .Shirku ndaj All-llahut Dhe mos repekti ndaj prinderve.
Xhemat i nderuar! Mirësia jonë ndaj prindërve tanë nuk përfundon me vdekjen e tyre, apo vdekjen e njërit prej tyre, Pejgamberi a.s. ka thanë: "Nuk ka musliman, i cili i ka prindërit gjallë, e ai zgjohet në mëngjes dhe prindërit e tij të gëzuar ndaj tij, veçse do t'i hapen dy dyer në xhenet dhe nuk fle veçse si bamirës ndaj tyre veçse do t'i hapen dy dyer dhe se Allahu do të jetë i kënaqur…" (Transmeton Bejhakiu)

Që do të thotë në mëngjes dhe mbrëmje nga ti kërkohet që të jeshë i ndërgjegjshëm ndaj prindërve të tu, në mëngjes dhe mbrëmje i ke dy dyer të hapura në xhenet, nëse vdes do të hysh nga njëra prej tyre.
E në të kundërtën e kësaj: "Nuk ndodh që dikush t'i ketë dy prindërit apo njërin, e ata ta kalojnë natën të hidhëruar ndaj tij, e të mos i hapen dy dyer nga zjarri". (Transmeton Abdu Rrezaku).

Këtu dëshiroj të paraqes një çështje shumë të rrezikshme. Shumë nga prindërit, e posaçërisht nëna, në momente hidhërimi apo zemërimi, luten kundër fëmijëve të tyre, ata e harrojnë se duaja e tyre pranohet, prandaj këta prindër i thërrasim që ndaj fëmijëve të tyre të jenë të mëshirshëm, në vend që të luten kundër tyre i këshillojmë të luten që Allahu t'i udhëzojë. Transmetohet nga Enes ibni Maliku – Allahu qoftë i kënaqur me të – se si një djalosh në kohën e Pejgamberit a.s., i quajtur Alkeme, ka qenë adhurues i madh, dorëdhënës i njohur dhe se si, pas një kohe ishte sëmurë, ndërsa gruaja e tij kishte shkuar te Pejgamberi a. s. për të treguar se burri i saj ishte para vdekjes. Duke dashur që t'i njoftonte për gjendjen e tij, Pejgamberi a.s. u thotë Bilalit, Aliut, Selmanit dhe Amarit: "Shkoni dhe shikojeni gjendjen e tij, ai ka nevojë për ju". Pastaj ata e dërguan Bilalin që ta lajmëronte Pejgamberin a.s. për gjendjen e tij të rëndë, ndërsa Pejgamberi a. s. pyeti: "A i ka prindërit"? I thanë: Babai i ka vdekur, ndërsa nëna është një plakë e lodhur. Pejgamberi a.s. tha: "O Bilal, shko te nëna e Alkemes bëji selam dhe thuaji, nëse vendosë që të vijë tek unë, apo nëse dëshiron që unë të shkoj tek ajo?" Tha: unë do shkoi tek ai. E mori shkopin dhe shkoi te Pejgamberi a. s. i dha selam, Pejgamberi a.s. i tha: "Bëhu e sinqertë, sepse nëse më gënjen do të më zbresë shpallje nga Zoti: Alkemeja si ishte me ty?" Tha: O i dërguari i Allahut, është falur, ka agjëruar, ka dhënë lëmoshë pa e ditur se sa ishin vlera e tyre, tha: "Si ishte me ty?" Tha: O i dërguari i Allahut, unë jam e hidhëruar me të. Pejgamberi a. s. tha: "Pse"? Tha: Gruas së tij i ka dhënë përparësi ndaj meje, atë e ka dëgjuar, kurse mua më ka kundërshtuar. Pejgamberi a.s. tha: "Hidhërimi i nënës së tij ia ka ndalur gjuhën nga dëshmia se nuk ka të adhuruar tjetër përveç Allahut". Pastaj i tha Bilalit: "Ndize një zjarr që ta hedh në të". Atëhër ajo tha: O i dërguari i Allahut, fryti i zemrës të digjet para duarve të mia? Si ka mundësi që zemra ime të durojë? Pejgamberi i tha: "Zjarri i xhehenemit është më i fortë dhe i vazhdueshëm, e nëse bëhesh e kënaqur ndaj tij, Allahu do ta falë. Ajo pranoi dhe tha: O i Dërguari i Allahut, dëshmoj para Allahut dhe para teje dhe atyre që janë prezentë se unë jam i kënaqur ndaj Alkemes, pejgamberi tha: "O Bilal, shko dhe shiko se a mundet Alkameja të thotë: la ilahe ila Allah? Se ndoshta nëna e Alkames e ka thënë atë që nuk është në zemrën e saj, duke u turpëruar para Pejgamberit a.s." Bilali hyri aty the tha: Hidhërimi i nënës së saj e ka ndaluar gjuhën e tij nga të dëshmuarit. Pasi ajo u pajtua me të, gjuha iu lirua dhe ai atë ditë vdiq, e pastruan dhe Pejgamberi a.s. ia fali namazin, pastaj para varrit u ngrit dhe tha: "O muhaxhirë e ensarë, atë që i jep përparësi gruas para nënës së tij, Allahu e mallkoftë dhe nga ai nuk pranohet asgjë".
Cili është mëkati i parë ndaj prindërve? Që prindërit e tu natën ta kalojnë të hidhëruar ndaj teje, ky është mëkat, xheneti është i ndaluar për mosrespektuesin e prindërve të tij. "Namazi nuk ngrihet nga koka e tre personave: Alkoolisti, mëkatari ndaj prindërve, dhe kurvari". Transmeton Ahmedi.

Nuk lejohet që babai të fle i hidhëruar ndaj teje.

O ju bijtë e prindërve tuaj, keni kujdes nga hidhërimi i prindërve tuaj.
Një njeri erdhi tek Ebu Hanife dhe i tha: O Ebu Hanife, babai im më urdhëron që të shkoj këtu e këtu, ndërsa nëna më ndalon, Ebu Hanife i tha: Dëgjoje babanë e mos e hidhëro nënën. I riu u habit dhe i tha: O Ebu Hanife, si komentohet kjo. Ebu Hanife heshti dhe tha: Për nënën tënde janë tri të katërtat e të drejtave, ndërsa për babain tënd katër të katërtat, për arsye se nëna është e dobët, pra, qëndro pranë saj dhe mos e hidhëro babanë tënd dhe tregoji se ti këtë e ke bërë për hatër të nënës sate, e cila është e dobët.
Ebu Hanife thotë se prindërit kanë të drejtë që fëmijën e tyre ta ndalojnë nga kryerja e Haxhit nëse ata kanë nevojë për të.

Nëse je duke u falur nafile dhe të thërrasin babai apo nëna, ti duhet që ta ndërpresësh namazin, për arsye se ai është sunet apo nafile, ndërsa përgjigjja për prindërit e tu është obligim-farz dhe farzi i paraprin sunetit, shih në madhështinë e të drejtave.

Pas vdekjes a ka mirësjellje për ta?

Po, pas çdo namazi lutem për ta, ashtu siç veproi edhe në jetën e tyre, pastaj dhuroi lëmoshë për ta nga pasuria ime, për arsye se pasuria ime është pasuria e prindit tim, pastaj i vizitoi shokët dhe farefisin e tyre.

Transmetohet në hadithin e Ibni Abasit se Muhamedi a.s. ka thanë: "Nuk i ka dikush prindërit e tij të gjallë e ata të flenë të hidhëruar prej tij, veçse do të hapen për të dy dyer nga zjarri".

Mosrespektuesi i prindërve, ashtu siç vepron ti me prindërit e tu, fëmijët e tu do të veprojnë me ty, këtë e dëshmon edhe realiteti.


Zotriu ynë Omer ibn Elhatabi e dërgoi Kelab bni Abdullahun dhe Sead ibni Ebi Vekas në Kadisije, babai i Kelabi, Abdullahu erdhi tek Omeri duke qarë, ishte në moshë të shtyrë, Omeri i tha atij: Pse qan, o babai i Kelabit? Tha: O prijës i besimtarëve më ka marrë malli për erën e Kelabit, Omeri e dërgoi Muhamed ibni Muslime në betejë që ta kërkojë Kelabin, pasi Kelabi arriti në Medinë, kaloi pranë prijësit të besimtarëve dhe Omeri – prijësi i besimtarëve – i tha: çfarë bën për babanë tënd? Tha: O prijës i besimtarëve, shkoj tek ai me më të mirën deve që e kam dhe e marr qumështin e saj, ia jap me dorën time derisa të ngopet, pastaj ua dërgoj gruas dhe fëmijëve të mi atë që mbetet, e porosit që këtë ta bëj prapë me babanë e tij, e thirri Aibdullahun, e moli devenë, pastaj ia afroi babait të tij dhe filloi të qante derisa lotët pikuan në enën e tij. Omeri e pyeti babanë e Kelabit se pse po qante? Tha: Sikur të mos kishe thënë, o prijës i besimtarëve se unë kam devijuar do të betohesha se unë e ndiej erën e Kelabit në enën e qumështit, në këtë rast Kelabi filloi t'ia puthte këmbët babait të tij, Omerit – Allahu qoftë i kënaqur me të - filloi të qante sa që ata që ishin prezent filluan se të mendojnë se ai nuk do ta ndërpriste vajin.

Mirëpo, nëse babai apo nëna të urdhërojnë që ta kundërshtosh Allahun, atëherë nuk ka dëgjim të krijesës në mëkat të Krijuesit.


"E nëse ata të dy tentojnë që ti të më përshkruash Mua shok, për çka ti nuk ke kurrfarë fakti, atëherë mos i respekto ata, po në çështjet e jetës së kësaj bote të kesh mirëkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugën e atij që është i kthyer kah Unë, mandej kthimi juaj është tek Unë, e Unë do t'ju njoftoj për atë që keni punuar."
(Llukman: 15)

POROSIA E KESAJ HUDBEJE

Xhemat i nderuar si shkak i kësaj hudbje janë ankesat e shumta të disa nga xhemati jonë të cilët vazhdimish ankohen prej fëmijëvë të tyre, të cilët nuk i respektojnë, nuk i ndëgjoj, nuk sillen mirë me ata, i përbuzin, i nënçmojnë dhe në disa raste edhe i rahin prindirit e tyre. Xhemat i nderuar edhe këta prindë kanë një pjesë të fajit sepse ata nuk i kan edukuar fëmijët e tyre me edukatë islame kur kanë qenë të vogël. Por si do qoftë, i këshillojmë të rijtë që të mos e bëjën këtë gabim të, mos i hidhrojnë prindërit ëe tyre, se me këtë vepër e hidhrojnë edhe All-llahun dhe e meritojnë mallkimin e Tij. Prandaj atyre do tu përmendim një ngjarje që ka ndodhur në trevat tona: Tregohet se një ndjalë një ditë, niset më nusen e tij që të blejë florij. Gruaja e tij i thotë ta marrim edhe nënë tënde, që gjatë kohës që ne do të ecim nëpër duqane ajo të rije në veturë që ti ruaje fëmijët. Këta hijnë në jë artari blejnë flori.Kur vjenë koha që ta bëje pagesën e sheh se kuletrën e ka haruar në veturë. Del që ta mer kuletrën. Ndër koha nëna e tij del prej veture që të shoh se çka ka blejtur nusja e tij, me cka është gëzuar nusja e saj. Kur hinë në shytore, ia uronë nuses florin që e ka blerë dhe ndër kohë e sheh një unazë të vogël e cila i pëlqen dhe e ve në gisht. Kur vjenë djali, i thotë shitsit sa ishte pagesa? Ai i thotë: 5050 euro. Djali i thotë shitsit>Pak më parë më tha %000 euro e tash 5050 euro cka u be tash? Shitsi i tha; Po edhe kjo plaka mori një unazë që kushtonë 50 euro.Djali u hidhruar dhe ia nxori nënës së tij unaz, po thuaj se me gjith gishtin, Oj nënë a dën të bëhesh nuse?!Çka të duhet tij unaza etj. Nënëa u hidhrua dhe në këtë moment nuk duroi dhe e mallkoi birin e saj duke i thënë. Mos u gëzofsh me fëmijët tua. Tregohet se mallkimi i kësaj nëne arrinë në 7 katë qiej dhe djali isaj ende pa mos dal prej shitores qorohet. Kalon afër një viti ky djal duke kërkuar shërim. Më në fund një dijetarë i thotë mos ke bërë ndonjë gabim ndaj prindërve tu. Në këtë rast ky njeri tha; Un e dij gabim tim. E kam hidhruar nënën time në një rast dhe e kam fituar mallkim e saj. Ky dijetarë i thotë shërimi i vetëm për ti është që nëna jote të ta bëje Hallal. Përsëri kjo nënë i lutet All-llahut;O zot unë gabova, tash ia bëna hallal djalit tim të lutem shëroje. Përsëri lutjen e kësaj nëne e pranojë All-llahu dhe djali i saj u shurua.
Prandj të rijë kujdesni ndja prindërve tuaj, mos i hidhroni ata sepse Duanë e tyre e pranonë menjëherë All-llahu xh.sh.
Muhamedi a.s. thotë:ALL-LLAH PËR TË GJITHA MËKATET KUJ DO I JA SHTYN DERI NË DITËN E GJYKIMIT, KURSE PADËGJUESHMËRIN DAJ PRINDËRIVE AI E DËNON PARA VDEKJES.
Shumë nga prindërit, e posaçërisht nëna, në momente hidhërimi apo zemërimi, luten kundër fëmijëve të tyre, ata e harrojnë se duaja e tyre pranohet, prandaj këta prindër i thërrasim që ndaj fëmijëve të tyre të jenë të mëshirshëm, në vend që të luten kundër tyre i këshillojmë të luten që Allahu t'i udhëzojë.

Porosia e fundit:
All-llahu xh.sh I ka thënë musës a.s.O musa repsektoj prinderit e tu sepse nese I respektone prinderit e tu kam per të ta zgjatur jeten kam per të ta zgjatur riskun, dhe kam per tët dhene fëmije të cilët do te respektojne tij, po nese nuk I respektone, kam me ta shkurtuar jeten kam me ta ndalur riskun, dhe kam me te derguar fëmije te cilet nuk do te respektojne ti.
Afet Beadini
17.12.2010

Evil or Very Mad


Edituar për herë të fundit nga AFET BEADINI në Mon 20 Dec 2010 - 23:27, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
raba
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 78
Data e regjistrimit: 27/10/2010
Mosha: 26

MesazhTitulli: Re: HUTBE- MOSRESPEKTI I PRINDERVE LLOGARITET NGA GJINAHET ME TE MDHAJA   Sat 18 Dec 2010 - 12:09

Allahu te shperbleft per kto kshilla e inshalla na udhzon Allahu prind e ton edhe neve,se vallahin boll zor osht mi pas prind qe nuk ju permbahen fes islame,e tani pe ki edhe shumm ma zor mi ngu se qe prind e mi jon ma te modernizum se un,edhe boll jommundu me msu nanen bile mu fal po spo don po priton e kollaj e kan ata qe i kan prind e udhzum e i msojn veq per mir, e jo te kunderten.selam alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv


Numri i postimeve: 202
Data e regjistrimit: 14/04/2010
Mosha: 37
Nacionaliteti-Sheti: DOBERDOLL GOSTIVAR

MesazhTitulli: Re: HUTBE- MOSRESPEKTI I PRINDERVE LLOGARITET NGA GJINAHET ME TE MDHAJA   Mon 20 Dec 2010 - 19:56

Zoti ju ndihmofte, inshalla na udhezone te gjitheve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

HUTBE- MOSRESPEKTI I PRINDERVE LLOGARITET NGA GJINAHET ME TE MDHAJA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë ::  ::  ::  :: -