islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e para se të vendosni tëregjistroheni apo të hyni në Forum, lexoni rregullat e vendosura nga stafi i forumit kushte kto të cilët nëse nuk i përmbahet dikush nga antarët/et menjëher hiqet nga Forumi.
Një herit ua bëjm me dije se forumi i përmbahet medhhebit hanefi e kush ndiet i ofenduar apo don të bën fitne e provokime lutet që mos të regjistroeht sepse menjëher do të fshihet postimi i tij edhe aj apo ajo.

Kushtet e Forumit Janë:

1. Regjistrimi të bëhet me identifikim të hijshëm, dhe të dhëna të sakta si dhe nuk do të pranohet që si identifikim si emër përdorues të vehet email adresa aj akont menjëher fshihet nga Adminat.
2. Pasi të regjistroheni do të verifikohet regjistrimi juaj, pastaj do të aktivohet.
3. Mos përdorni fjalë banale, kërcënuese apo ofenduese,sepse kjo nuk është Islame.
4. Postoni në vendin e duhur dhe mos ofendoni anëtarët e forumit.
5. Mos postoni postime që egzistojn në forum, së pari duhet ta përdorni butonin KËRKO.
6. Kur të kërkoni ndihmë, tek titulli shkruani qëllimin për qka kërkoni ndihmë jo vetëm NDIHMË.
7. Administratorët dhe Moderatorët janë mbykqyrës të forumit dhe janë të detyruar të fshijn çdo postim tuajin në qoftë se nuk u përmbaheni regullave, apo nuk keni postuar në vendin e duhur.
8. Staffi i forumin është i autorizuar në qfardo ndryshimi të postimeve tuaja, dhe ndryshim të avatarit dhe firmës.
9. Në forum nuk janë të lejuara reklamimet e web faqeve jo islame, ndërsa për faqe islame mund të kontaktoni me WebMasterin.
10. Qëllimi i forumit është që ta risim nivelin e dijes islame, përhapjen e islamit si dhe t`ju shërbejmë gjith Muslimanëve .
11. WebMasteri apo owneri është vendimprurës për gjithqka.
12. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame por nuk lejohet të vendoset linku lidhës me webfaqen e materialit si dhe anasjelltas.
13. Materialet të jenë Islame se përndryshe do të fshihenrbejmë.
14. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame duke treguar burimin (emrin e webfaqes apo autorit),por nuk lejohet të postohen postime që kanë karakter përçarës, apo që ndjellin urjetje.
15. Ato tema qe nxitis percarje tek antaret do te fshihen automatikisht dhe do ti jepet verejtje postusit, më pas do ti bëhet ban.

Me respektstafi I Forumit :Islami-eshte-drit

Allahu ju shpërbleft për vizitën.
Dhasht Allahu të përfitojm nga ky forum.

Nëse je i Regjistruar kliko: Identifikohu, nëse nuk je i regjistruar kliko:Regjistrohu, nëse nuk don të të shfaqet ky mesazh kliko butonin e fundit.

Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.

PortalForumiPytësoriIdentifikohuRegjistrohuTemate  ditës
LAJMËRIM PËR ANTARËT E RI

Es-selamu Alejkum....Pasi që ka filluar keqpërdorimi i forumit nga antarë të pa përgjëgjshëm, të cilët e përdorin Forumin vetëm për reklamat e
tyre ne vendosëm që çdo anëtar i ri i cili do të regjistrohet do të na vin neve konfirmimi  ku  do  ta  konfirmojm ose  jo atë  antarë  apo  antare, 
dhe kjo është mënyra më e mirë për ti verifikuar këta  persona të  cilët  as nuk e kuptojn  gjuhën  tonë  por, veç  duan të  krijojn rëmuja  duke
grumbulluar mbi 50 postime të gjitha reklama të produkteve të tyre.
Konfirmimi i antarit të ri do të bëhet menjëher pasi të jet verfikuar se aj apo ajo jan musliman dhe shqiptar të cilët janë futur të mësojn për 
islam.

Ju Faleminderit për mirëkuptim.

wes-selamu alejkum
Me respekt Admin
www.islamieshtedrit.com
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Temë Islame] Hixhreti, data e ngadhënjimit të Islamit
Yesterday at 17:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nju-Jork, një mjek diagnostikohet me Ebola
Yesterday at 17:54 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Kroacia paralajmëron njohjen e Palestinës
Yesterday at 17:53 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Izraeli ndalon hyrjen e besimtareve ne Al Aksa
Yesterday at 17:51 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Egjipt, vriten 13 ushtarë në gadishullin e Sinait
Yesterday at 17:49 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Erdogan: Kujdes nga propaganda ndaj Turqisë
Yesterday at 17:48 nga Admin

» [Tregim] Gjashtë të verbrit dhe elefanti
Thu 23 Oct 2014 - 14:54 nga Admin

» [Shendeti] Ngrënia e frutave dhe perimeve ju bën të lumtur
Thu 23 Oct 2014 - 14:45 nga Admin

» [Zbulime] Zbulimi i një deti nën shtresën e tretë të Tokës dhe paralajmërimi i Muhamedit a.s për të
Thu 23 Oct 2014 - 14:34 nga Admin

» [Speciale] Padronët e botës!
Thu 23 Oct 2014 - 14:28 nga Admin

» [Temë Islame] Gëzoje zemrën tënde me këto shprehje
Thu 23 Oct 2014 - 14:25 nga Admin

» [Zbulim shkencorë] Shkencëtarët zbulojnë nga vjen ari
Thu 23 Oct 2014 - 14:20 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Njujorkezët protestojnë kundër brutalitetit të policisë
Thu 23 Oct 2014 - 14:16 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Sulmet amerikane në Siri vrasin 553 militant dhe 32 civilë
Thu 23 Oct 2014 - 14:15 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Çetnikët tentojnë të destabilizojnë Sanxhakun
Thu 23 Oct 2014 - 14:14 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Vritet edhe një shqiptar në Siri
Thu 23 Oct 2014 - 14:11 nga Admin

» [Lajmet Ditore] UEFA shtyn vendimin për takimin Serbi-Shqipëri
Thu 23 Oct 2014 - 14:09 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Bora zbardh Ballkanin
Thu 23 Oct 2014 - 14:06 nga Admin

» Shkolla juridike hanefite dhe hadithet
Wed 22 Oct 2014 - 17:26 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» [Tregim] Namazi me dy lloj abdese!
Sun 19 Oct 2014 - 21:50 nga Admin

» [Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu
Sun 19 Oct 2014 - 20:57 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Serbi, sulmohet me molotov xhamia në Suboticë
Sun 19 Oct 2014 - 20:52 nga Admin

» [Tregim Islam] Zemrat e hekurosura të robërve të sinqertë
Sun 19 Oct 2014 - 20:50 nga Admin

» [Tregim islam] Nafaka gjithmonë e gjen rrugën e vet!
Sun 19 Oct 2014 - 20:46 nga Admin

» Film serik islam ne gjuhen turke (pa perkthim) Ibn-i Sina - Komplet
Fri 17 Oct 2014 - 16:09 nga sefedin2000kosova

» [Lajmet Ditore] Erdogan: Disa shtete i tremb fuqizimi ekonomik i Turqisë
Mon 13 Oct 2014 - 13:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Parlamenti britanik diskuton sot propozimin për njohjen e Palestinës
Mon 13 Oct 2014 - 13:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] 5.4 milliardë nga donatorët për rindërtim në Gaza
Mon 13 Oct 2014 - 13:41 nga Admin

» Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shti (bërë) që të antarësoheni?!
Thu 9 Oct 2014 - 15:07 nga sefedin2000kosova

» ***Rissi Rissi***Filmi serik Islam Hz.Omeri r.a komplet prej epizodes 1 deri epizodën e 30 për shiqim
Thu 9 Oct 2014 - 14:57 nga sefedin2000kosova

» Lutje nga Ajetet Kuranore.
Fri 3 Oct 2014 - 17:57 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» [Teme islame] Kurbani sipas Islamit
Thu 2 Oct 2014 - 23:59 nga Admin

» INFORMIM MOS TE HAROJM TEKBIRI TESHRIKUN
Thu 2 Oct 2014 - 17:41 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» Dita e Arafatit dhe vlera e saj ..>>...
Wed 1 Oct 2014 - 22:21 nga rezarta

» [Lajmet Ditore] Turqia i ka thënë “po” shamisë në shkollë dhe “jo” makijazhit dhe tatuazheve në këto ambiente.
Tue 30 Sep 2014 - 21:13 nga Admin

» DISPOZITAT E KURBANIT
Tue 30 Sep 2014 - 19:10 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» Si t'i kthehem namazit !
Sat 27 Sep 2014 - 19:49 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» [Tregim islam] Duaja e pranuar nga sinqeriteti i besëlidhjes dhe marrëveshjes me Allahun
Fri 26 Sep 2014 - 23:51 nga Admin

» [Temë islame] Haxhi, udhëtimi për te më i Madhëruari
Fri 26 Sep 2014 - 23:37 nga Admin

» [Fetfa nga fik'hu] Çfarë duhet të bëjë dikush që, megjithëse i ka mundësitë, nuk ther kurban?
Fri 26 Sep 2014 - 23:33 nga Admin

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Nr. Rekord i përdoruesve online ishte 335 më Fri 27 Jun 2014 - 22:00
Sondazh
Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shtyrë (bërë) që të antarësoheni?!
 Kur`an,Hadith,Fikh,Etj
 Diskutime,Sondazhe,etj
 Filma ,ilahij,ligjerata etj
 Tema,Tregime etj)
 Tema,këshilla,poezi etj
 Shkarkime Programe,Libra
 Forumi i Gjuhëve të huaj.
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum

Statistikat
Forumi ka 2773 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Ghurabe

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 23375 artikuj v 12598 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Share | 

Uji i Zemzemit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor

MesazhTitulli: Uji i Zemzemit   Wed 23 Dec 2009 - 1:53

Pusi i Zemzemit ka një histori të veçantë, histori e cila mahnit kureshtarët dhe ua shton bindjen tek Zoti atyre që kanë sadopak besim.
Shekuj më parë, Haxherja kërkonte, pothuajse, pa shpresë ujë në mes të kodrave Safa dhe Merua për t’i dhënë djalit të saj të vogël, Ismailit (alejhi selam). Ishte kjo një tokë nëpër të cilën duhej të ecje ditë e net të gjata për të parë shenja jete, një shkretëtirë e pafund. Ndërkohë që ajo vraponte prej një vendi në tjetrin për të gjetur ujë, pas pak pellgu i ujit doli në sipërfaqe dhe me mirësinë e Allahut u shndërrua në pus, i cili do të quhej zemzem dhe që do të shërbente, jo vetëm për Haxheren dhe fëmijën e saj, por për milona haxhinj nga e mbarë bota.
Pejgamberi, alejhi selam, ka thënë:
“Uji më i mirë në sipërfaqen e tokës është uji i Zemzemit. Ai është ushqim për të uriturit dhe ilaç për të sëmurët.”
“Uji i Zemzemit, me lejen e Allahut është përmbushës i atij qëllimi për të cilin pihet."Nga Ajshja r.a. transmetohet se Muhamedi, alejhi selam, me ujin Zemzem i ka stërpikur të sëmurët dhe u ka dhënë të pijnë prej tij.

Profesori Jahja Hamza Kushka, i cili mori mostrat nga burimet kryesore të ujit të Zemzemit dhe bëri analizat e tij në laboratorin e ujit të rajonit perëndimor, ka thënë:
“Marrë në përgjithësi, uji i Zemzemit dallon me përqindje të madhe të kalciumit, magnezit dhe mineraleve tjera.”
Numri i përgjithshëm i mineraleve në ujin Zemzem arrin në 2000 mg/l. Nga kjo mund të themi se ky ujë është i pasur me minerale. Ndoshta kjo është arsyeja që uji i zemzemit i freskon haxhinjtë e lodhur. Por, një e mirë tjetër e ujit të Zemzemit është se ai përmban fluoride, të cilat kanë veprim të frytshëm mikrobevrasës.
Për më shumë, shënimet e laboratorëve dëshmuan se uji zemzem ishte i përdorshëm për pije.

Në fakt, sa më shumë të hulumtohet për përmbajtjen e ujit të Zemzemit, njeriu aq më shumë do të befasohet dhe të bindet në mrekullinë e këtij uji që Zoti e bëri dhuratë për besimtarët që vijnë nga larg për haxhillëk.
Të veçantat e ujit të Zemzemit:

- Uji i Zemzemit ka shije të ndryshme në vende të ndryshme.- Ky ujë kurrë s’ka qenë trajtuar kimikisht, as kurrë s’ka qenë klorizuar, siç është rasti me ujërat e tjerë të qytetit. Këtu s’kishte asnjë shenjë të zhvillimit të bimëve gjë që është e zakonshme në shumicën e puseve.- Pusi i Zemzemit nuk është tharë asnjëherë dhe as nuk është ndotur që nga koha kur e rihapi Abdul Mutalibi. Përkundrazi, ai i ka plotësuar gjithmonë nevojat për ujë. Ai ka ruajtur gjithmonë të njëjtën përbërje kripërash dhe të njëjtiën shije, që kur ekziston.
- Që ky ujë pihet, njihet botërisht, sepse haxhinjtë nga e tërë bota vizitojnë Qaben çdo vit për Haxh dhe për Umre dhe asnjëherë nuk janë ankuar për të. Përkundrazi, ata janë kënaqur gjithmonë me të.

Uji i Zemzemit konsiderohet ujë i rëndë (har water) ngase është i pasur me kalcium dhe magnez. Hulumtimet shkencore bashkëkohore tregojnë se sëmundjet e arterieve koronare (sulmet në zemër) në vendet ku njerëzit pijnë ujë të rëndë janë të rralla.

Uji i Zemzemit është ujë natyral i gazuar pasi në përmbajtjen e tij ka më tepër se 366 mg/1 bikarbonate.

Ibën Kajimi, Allahu e mëshiroftë, në librin Zadu-l-Me’ad, ka thënë:
“Kam përjetuar gjëra të çuditshme unë dhe të tjerët në shërimin e sëmundjeve me anë të ujit të Zemzemit. Jam shëruar me dëshirën e Allahut. Kam parë njerëz që kanë jetuar gati se gjysmë muaji vetëm me ujë të zemzemit, duke mos ndier uri.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uji i Zemzemit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë ::  ::  ::  :: -