islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e para se të vendosni tëregjistroheni apo të hyni në Forum, lexoni rregullat e vendosura nga stafi i forumit kushte kto të cilët nëse nuk i përmbahet dikush nga antarët/et menjëher hiqet nga Forumi.
Një herit ua bëjm me dije se forumi i përmbahet medhhebit hanefi e kush ndiet i ofenduar apo don të bën fitne e provokime lutet që mos të regjistroeht sepse menjëher do të fshihet postimi i tij edhe aj apo ajo.

Kushtet e Forumit Janë:

1. Regjistrimi të bëhet me identifikim të hijshëm, dhe të dhëna të sakta si dhe nuk do të pranohet që si identifikim si emër përdorues të vehet email adresa aj akont menjëher fshihet nga Adminat.
2. Pasi të regjistroheni do të verifikohet regjistrimi juaj, pastaj do të aktivohet.
3. Mos përdorni fjalë banale, kërcënuese apo ofenduese,sepse kjo nuk është Islame.
4. Postoni në vendin e duhur dhe mos ofendoni anëtarët e forumit.
5. Mos postoni postime që egzistojn në forum, së pari duhet ta përdorni butonin KËRKO.
6. Kur të kërkoni ndihmë, tek titulli shkruani qëllimin për qka kërkoni ndihmë jo vetëm NDIHMË.
7. Administratorët dhe Moderatorët janë mbykqyrës të forumit dhe janë të detyruar të fshijn çdo postim tuajin në qoftë se nuk u përmbaheni regullave, apo nuk keni postuar në vendin e duhur.
8. Staffi i forumin është i autorizuar në qfardo ndryshimi të postimeve tuaja, dhe ndryshim të avatarit dhe firmës.
9. Në forum nuk janë të lejuara reklamimet e web faqeve jo islame, ndërsa për faqe islame mund të kontaktoni me WebMasterin.
10. Qëllimi i forumit është që ta risim nivelin e dijes islame, përhapjen e islamit si dhe t`ju shërbejmë gjith Muslimanëve .
11. WebMasteri apo owneri është vendimprurës për gjithqka.
12. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame por nuk lejohet të vendoset linku lidhës me webfaqen e materialit si dhe anasjelltas.
13. Materialet të jenë Islame se përndryshe do të fshihenrbejmë.
14. Mund të postoni material nga të gjitha webfaqet islame duke treguar burimin (emrin e webfaqes apo autorit),por nuk lejohet të postohen postime që kanë karakter përçarës, apo që ndjellin urjetje.
15. Ato tema qe nxitis percarje tek antaret do te fshihen automatikisht dhe do ti jepet verejtje postusit, më pas do ti bëhet ban.

Me respektstafi I Forumit :Islami-eshte-drit

Allahu ju shpërbleft për vizitën.
Dhasht Allahu të përfitojm nga ky forum.

Nëse je i Regjistruar kliko: Identifikohu, nëse nuk je i regjistruar kliko:Regjistrohu, nëse nuk don të të shfaqet ky mesazh kliko butonin e fundit.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPytësoriIdentifikohuRegjistrohuTemate  ditës
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Prerja e kurbanit
Tue 24 Mar 2015 - 6:24 nga Admin

» [Tregim islam] A të mjafton një peshk i vetëm i madh?!
Sat 21 Mar 2015 - 10:02 nga Admin

» [Tregim islam] Vetëm një minutë!
Sat 21 Mar 2015 - 10:00 nga Admin

» [Tregim islam] Kujdesi për macen, shkak i shërimit të nënës!!
Sat 21 Mar 2015 - 9:57 nga Admin

» Deshironi ti shkarkoni filmat e webit atehere ja ku eshte zgjidhja.
Sat 21 Mar 2015 - 8:51 nga Admin

» [Hudbe islam] Ders i Xhumas mbajtur në xhamine e shqiptarve Bibbien Itali 20.03.2015 Tema: Zot na rruaj nga përçarja...Ligjerues Ilaz.ef.Salihi
Fri 20 Mar 2015 - 5:14 nga Admin

» SELAMUALEJKUM PYETJE PER HOXHEN...kjo me ka ndodhur?
Fri 20 Mar 2015 - 2:09 nga muammer_ademi

» [Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit
Wed 4 Mar 2015 - 11:45 nga Admin

» [Artikull] Bukuria e Islamit në transmetimin e lajmit
Wed 4 Mar 2015 - 11:42 nga Admin

» [Tregim Islam] “Duhet të pranoj. Unë jam i martuar dhe kam një dashnore
Wed 4 Mar 2015 - 11:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Ndalohet hixhabi për doganieret algjeriane
Wed 4 Mar 2015 - 11:30 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Stratfor: Turqia do të ngrihet, BE-ja do të rrëzohet
Wed 4 Mar 2015 - 11:28 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Prokuroria do të kërkojë dënim me vdekje për vrasësin e tre të rinjve muslimanë në SHBA
Wed 4 Mar 2015 - 11:26 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Gazeta franceze Le Figaro: Pse të rinjtë perëndimor e pranojnë Islamin?
Wed 4 Mar 2015 - 11:25 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Evropa është e shqetësuar për rritjen e popullsisë muslimane
Wed 4 Mar 2015 - 11:22 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 27.02.2015 si dhe në njÙ tribun islame në Xhamin e montespertolit itali nga Ilaz.ef.Salihi Tema:Garimi në punë të mira
Fri 27 Feb 2015 - 9:50 nga Admin

» [Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët
Fri 27 Feb 2015 - 9:14 nga Admin

» [Tregim islam] BABAI IM, PSE NUK E FAL NAMAZIN E SABAHUT?!
Fri 27 Feb 2015 - 9:08 nga Admin

» [Shendetesi] Karotat për shërimin e sëmundjeve të syrit
Fri 27 Feb 2015 - 9:02 nga Admin

» [Tregim islam] Sulltan Sulejmani dhe plaka
Fri 27 Feb 2015 - 8:56 nga Admin

» [Tregim islam] Historia e gjyshit në xhenazen e të cilit bënte “tavaf” një pëllumb i bardhë
Fri 27 Feb 2015 - 8:51 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Radio kombëtare e Finlandës do të emitoj leximin e Kuranit
Fri 27 Feb 2015 - 8:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Breivik: I urrej shqiptarët, po të mundja do t’i zhdukja nga Norvegjia
Fri 27 Feb 2015 - 8:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Pasi kontrabandon statujat e lashta, ISIS shkatërron muzeun në Mosul
Fri 27 Feb 2015 - 8:21 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Turqia prezanton tunelin nën Bosfor
Fri 27 Feb 2015 - 8:19 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Kurdët nuk i lejuan banorët arab të Irakut të kthehen në vendet e tyre
Fri 27 Feb 2015 - 8:18 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Gjermani, infermieri dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen e 30 pacientëve
Fri 27 Feb 2015 - 8:16 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Azerbajxhani kujton masakrën në Hoxhali: Kriminelët duhet të ndëshkohen
Fri 27 Feb 2015 - 8:15 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Sulme ajrore mbi zonat ku mbahen pengjet krishtere të ISIS
Fri 27 Feb 2015 - 8:13 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Austri, ja ligjet e reja per komunitetin musliman
Fri 27 Feb 2015 - 8:12 nga Admin

» [Femra muslimane] Mbulesa, unë dhe bota
Sun 22 Feb 2015 - 8:23 nga Admin

» [Tregim islam] E ftova në takim gruan që nuk ishte bashkëshortja ime
Sun 22 Feb 2015 - 8:21 nga Admin

» [Shëndetësi] Perimet që ndihmojnë kundër alergjisë
Sun 22 Feb 2015 - 8:19 nga Admin

» [Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis
Sun 22 Feb 2015 - 8:16 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Hebrenjtë në Gjermani: Stop racizmit dhe urrejtjes ndaj muslimanëve
Sun 22 Feb 2015 - 8:13 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Papa: “Ndryshimi i gjinisë sikur armatimi bërthamorë
Sun 22 Feb 2015 - 8:12 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Ekzekutimi i egjiptianëve nga ISIS, ekspertët: videoja mund të jetë e rreme
Sun 22 Feb 2015 - 8:08 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Izraeli hap digat, vërshon Gaza
Sun 22 Feb 2015 - 8:07 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Jemen, ish-presidenti lirohet nga arresti shtëpiak
Sun 22 Feb 2015 - 8:06 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Kur’ani 320 vjeçar ekspozohet në një ankand në Stamboll
Sun 22 Feb 2015 - 8:05 nga Admin

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve online ishte 335 më Fri 27 Jun 2014 - 9:00
Sondazh
Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shtyrë (bërë) që të antarësoheni?!
 Kur`an,Hadith,Fikh,Etj
 Diskutime,Sondazhe,etj
 Filma ,ilahij,ligjerata etj
 Tema,Tregime etj)
 Tema,këshilla,poezi etj
 Shkarkime Programe,Libra
 Forumi i Gjuhëve të huaj.
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum

Statistikat
Forumi ka 2909 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Ummu AbdulMuhsin

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 23738 artikuj v 12947 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Share | 
 

 SHENDETI SHPIRTEROR

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: SHENDETI SHPIRTEROR   Wed 9 Dec 2009 - 21:33

SHENDETI SHPIRTERORSemundja eshte dy llojesh: semundje e shpirtit dhe semundje e trupit, sepse edhe njeriu eshte i perbere nga keto dy elemente, nga shpirti dhe nga materia. Nuk e mohon askush qe ka logjike, se semundja e shpirtit eshte me e rende se semundja e trupit, me e rrezikshme se ajo dhe shkak per shume semundje te trupit. Shkenca materialiste i njeh mire semundjet e shpirtit, por i interpreton ato me interpretim material dhe kerkon per to kura materiale! Por ky eshte nje gabim trashanik, qe rrjedh nga kokefortesia, kryeneçesia e mendjemadhesia; mosbesimi tek Krijuesi dhe mosperulja para Tij dhe ligjeve te Tij, sepse shkenca kerkon te beje veten zot, qe shpik e krijon, qe zoteron e mbikqyr! Por ku eshte ajo prej kesaj?! Sa semundje te thjeshta jane jashte mbikqyrjes se shkences? Sa e sa semundjeve nuk u dihet shkaku nga ana shkencore?! Por ne falemderojme Allahun e Madheruar i Cili ka zbritur Islamin dhe na ka udhezuar ne te, sepse Allahu thote: "Ne nuk kemi neglizhuar asgje ne Liber (Kuran)!" [El En'am, 38], ndersa Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thote: "Allahu nuk ka zbritur semundje, veçse ka zbritur edhe sherim per te." [Buhariu, 5246].

Semundja fizike ka lidhje te drejtperdrejte me semundjen shpirterore, dhe njeriu nuk mund te kete shendet te plote veçse me shendetin e shpirtit dhe te trupit. Shumica e semundjeve te trupit kane shkak kryesor semundjen e shpirtit, keshtu qe shendetit shpirteror i duhet kushtuar perkujdesje e veçante. Por, shendeti i shpirtit, eshte gabim i madh qe te kurohet me kura mjekesore dhe nga mjeku shkencor materialist, sepse kjo do te ishte shkaterrim shpirteror dhe fizik per njeriun, sepse eshte njesoj sikur muratori te beje nje operacion ne zemer! Semundja e shpirtit e ka ilaçin te kura qiellore, kure te cilen Allahu ua ka shpallur pejgamberve te Tij, dhe e vulosi ate me dergimin e Pejgamberit te fundit, Muhamedit (salallahu alejhi ue selem) dhe me Kuranin qe i shpalli atij, i cili eshte i ruajtur deri ne diten e Kiametit. Pra, kura e shpirtit eshte kure hyjnore, nga Krijuesi i njeriut dhe i shpirtit te tij.

* Çfare eshte semundja shpirterore?

Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thote: "Ne trup gjendet nje copë mishi e cila kur eshte ne rregull, i gjithe trupi eshte ne rregull dhe me prishjen e saj, prishet i gjithe trupi. Ajo eshte zemra!" [Muslimi]. Nuk eshte per qellim ketu "zemra" si organ i trupit te njeriut, por ato gjera qe lidhen me zemren prej besimit dhe puneve te zemres, si dashuria e urrejtja, shpresa e frika, gezimi e merzitja, pelqimi e nxehja, mahnitja e neveritja. D.m.th. emocionet e njeriut ne pergjithesi dhe ndienjat e tij. Prej ketu, semundja shpirterore eshte çrregullim ne zemer dhe ne punet e zemres, dhe prej tij shkaktohen çrregullime ne sistemin nervor te dhembshmerise, i cili komandon nje sere procesesh te disa organeve te trupit te njeriut, si rrahjet e zemres, tensionin e gjakut dhe tretjen, procese shume te rendesishme ne jeten e njeriut. Po keshtu, gjendrat adrenale mbi veshka kane lidhje direkte me sistemin nervor te ndjeshmerise (i cili hyn ne ato sisteme qe quhen vetevendosese, te cilat njeriu nuk mund t'i komandoje me deshiren e tij), dhe keto gjendra, ashtu si edhe sistemi nervor i dhembshmerise, reagojne menjehere ndaj ndienjave dhe emocioneve te njeriut, duke prodhuar hormonet e stresit adrenalinë, noradrenalinë dhe kortizol.

((Përmes nervave të sistemit nervor të dhembshmërisë dhe hormoneve të stresit nga gjëndrat adrenale mbi veshka ndikohen një mori organesh të ndryshme dhe funksionesh të trupit:

Zemra dhe enët e gjakut
Zemra rreh më shpejt dhe më fuqishëm në mënyrë që të pompohet më tepër gjak përqark për tek ato organe që kanë nevojë për më tepër gjak gjatë stresit. Ndërkohë tkurren enët e gjakut dhe rritet aftësia e gjakut për t'u mpiksur. Kjo është njëfarë gatishmërie për rastin kur trupi do të pësonte lëndime të cilat do të shoqëroheshin me derdhje gjaku.


Mushkëritë
Frymëmarrja bëhet më e shpeshtë dhe e thellë për të shtuar përqindjen e oksigjenit përmes gjakut në muskuj dhe organe të tjera.

Muskujt
Muskujt tkurren kur trupi bëhet gati për të luftuar apo për t'ia mbathur këmbëve.

Stomaku dhe zorrët
Gjaku rishpërndahet nga stomaku, zorrët dhe disa rropulli për tek muskujt, zemra dhe mushkëritë. Stresi çliron gjithashtu acide yndyrore dhe sheqer që u japin energji muskujve dhe organeve. Gjithashtu shtohet përqindja e kolesterolit të dëmshëm.

Sistemi imunitar i mbrojtjes
Në rastin e stresit kohëshkurtër përforcohet sistemi imunitar i mbrojtjes ndaj sulmeve. Por kur stresi vazhdon për një kohë të gjatë pa pasur mundësi trupi për të marrë vehten atëherë sistemi imunitar dobësohet.

Hormonet
Stresi kohëgjatë bën që të tajiten (te leshojne lageshti) përqindje të mëdha hormonesh stresi ndërkohë që sasia e hormoneve seksuale dhe atyre të rritjes në gjak, ulet.

Stresi që kthehet shpesh, që është kohëgjatë apo i thellë është i dëmshëm dhe mund të sjellë sëmundje. Kjo ka të bëjë me hormonet e stresit në trup dhe me atë që sistemi nervor i dhembshmërisë mbingarkohet. Një shembull mbi gjendje që kanë të bëjnë me stresin janë çrregullimet hormonale të cilat mund të çojnë në mbipeshë dhe në rritje të shtypjes së gjakut, ose në probleme me zemrën dhe stomakun.

Nëse stresi ndjehet mbizotërues dhe i pamundur për ta kontrolluar, atëherë krijohet një kundërveprim për të marrë arratinë. Njeriu ndjehet i varur nga të tjerët, i nënshtruar, i pashpresë, i shqetësuar dhe i molisur. Në këtë lloj kundërveprimi stresor rritet aktiviteti i trurit gjë që bën që të dërgohen hormone për tek gjëndrat adrenale mbi veshka. Gjëndrat adrenale mbi veshka rrisin prodhimin e kortizolit në trup, ndërkohë që prodhimi i hormonit gjinor testosteron, insulinës dhe hormonit të rritjes pakësohet. Në afat të shkurtër trupi merr më tepër energji në formën e sheqerit në gjak (glukozës) dhe acideve të lirë yndyrorë. Por mund të bëjë me kalimin e kohës që njeriu të ndjehet i pafuqishëm dhe t'i mungojnë energjitë, ta ketë të vështirë për të kujtuar gjëra dhe të përqendrohet.)) [Pjesa mes kllapave eshte shkeputur nga http://www.rruzull.net]

* Si i kuron Islami semundjet shpirterore?

1. Kurani eshte sherim per besimtaret. Allahu i Madheruar thote: "Thuaj: “Ai (Kurani) është udhërrëfyes dhe shërim për besimtarët”. Por ata që nuk besojnë, janë të shurdhër dhe të verbër, njësoj si të thirreshin prej vendeve të largëta." [Fussilet, 44] Dhe thote: "Ne shpallim nga Kurani atë që është shërim dhe mëshirë përbesimtarët e që mohuesve keqbërës u shton vetëm humbje." [El Isra, 82]. Allahu nuk ka zbritur nga qielli ndonje sherim me te dobishem, me gjitheperfshires, me madheshtor dhe me efektiv per heqjen e semundjes se sa Kurani, i cili eshte sherim per zemrat nga semundja e injorances, e dyshimit, e pasigurise, etj. Do te mjaftonte vetem surja "El Fatiha" per t'u kuruar me te nga çdo semundje e shpirtit dhe e trupit, nese njeriu do ta praktikonte ashtu si duhet kurimin me te. Si behet kjo? Dije se te gjitha ajetet qe lexohen per sherim, lutjet dhe rukjet e ndryshme qe kane ardhur ne Kuran dhe Sunet, jane te dobishme dhe sheruese ne vetvete, por megjithekete ato kerkojne pranim nga zemra dhe vendosmeri te forte nga i semuri. Me fjale te tjera, njeriu duhet ta lidhe zemren e tij me Krijuesin e saj, t'i lutet vetem Atij qe ta sheroje ate, dhe te jete i bindur se sherimi eshte ne Dore te Allahut, dhe nga ilaçet me te mira per sherim eshte Libri i Allahut. Duke qene se zemra i nenshtrohet Allahut dhe e pranon kuren me Librin e Tij, dhe njeriu ka vendosmeri te forte ne kurimin me Librin e Allahut dhe me lutjet pejgamberike, atehere njeriu sherohet me sherim te plote nga Allahu i Madheruar, sepse ne kete rast ka ndodhur ajo qe ka thene Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem): "Për çdo semundje ka ilaç, dhe nese qellohet ilaçi i semundjes, njeriu sherohet me lejen e Allahut." [Muslimi, 2204]. Muslimani duhet te lexoje sa me shume Kuran, ose te degjoje sa me shume Kuran nese nuk mund te lexoje, dhe te perpiqet sa me shume qe te mesoje te lexoje Kuranin arabisht, sepse keshtu ai ruan veten dhe shtepine tij nga çdo e keqe dhe e lidh ate me Allahun e Madheruar, dhe keshtu nuk mbet me vend per te keqen, as per stres e as per semundje, as per magji e as per xhin, por vetem per engjej e per hajer, e Allahu eshte Ai i cili e ka ne dore suksesin, prandaj lutjuni Allahut sa me shume...

2. Lutja - duaja drejtuar Allahut eshte nga shkaqet me te forta per largimin e çdo te keqe dhe per realizimin e asaj qe kerkohet. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thote: "Nuk e kthen caktimin veçse lutja..." [Tirmidhiu, 2139]. Caktimi qe permendet ne hadith eshte per qellim ajo qe do te ndodhte nese nuk do te behej lutja; kur njeriu, duke u nisur nga shkaqet dhe rrethanat aktuale mendon se do ta gjeje diçka e keqe dhe i lutet Allahut t'ia largoje ate, Allahu ia largon atij dhe keshtu, vete ai qe ben lutjen beson se Allahu i ka larguar diçka te keqe qe mund ta kapte nese nuk do t'i lutej Allahut qe ta ruante prej saj. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) gjithashtu ka thene: "Lutjuni Allahu te bindur se do t'ju pergjigjet dhe dijeni se Allahu nuk e pranon lutjen e nje zemre te pavemendshme." [Hadith Sahih. E ka nxjerre Tirmidhiu, 3479] Pra, lutja eshte ilaç i dobishem per çdo te keqe dhe per çdo semundje, por pavemendesia e zemres ndaj Allahut te Madheruar e humb fuqine e saj, ashtu si edhe ngrenia e haramit i humb fuqine lutjes dhe e dobeson ate. Duaja eshte ilaçi me i mire, armiku i semundjes, larguesi dhe sheruesi i saj, penguesi i prekjes nga ajo dhe ngritesi i saj nese zbret. Duaja e ka efektin me te forte nese perseritet sa me shpesh dhe sa me shume, pa e humbur shpresen nga pergjigja e saj, por duke vazhduar gjithnje me dua, sepse Allahu nuk e kthen bosh ate. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) ka thene: "Lutja e Dhenunit, me te cilen ai iu lut Allahut kur ishte ne barkun e balenes, ishte: "La ilahe il-la ente subhaneke inni kuntu mine dhalimin" - "Nuk ka Zot te adhuruar tjeter perveç Teje, i Lartesuar je Ti! Une isha prej te padrejteve." [El Enbija, 87]. Nuk ka musliman qe lutet me kete lutje per çdo gje qe te kete, veçse Allahu i pergjigjet lutjes se tij." [Hadith Sahih. Tirmidhiu 3505, etj]. Duaja duhet gjithashtu qe te perkrahet dhe te ndihmohet nga veprat e mira, si namazi farz e nafile, agjerimi farz e nafile, sadakaja (lemosha), leximi i Kuranit, permendja e Allahut sa me shume gjate dites e nates, ne mengjes e ne mbremje, respektimi i prinderve, mbajtja e lidhjeve farefisnore, moralet e mira, etj. Dije, se kujt i inspirohet berja sa me shume lutje Allahut, Allahu ka dashur t'i pergjigjet lutjes se tij, sepse Allahu thote: "Lutmuni Mua, qe t'i pergjigjem lutjes suaj!" [Gafir, 60] "E kur robët e Mi të pyesin ty për Mua, (thuaju se) Unë jam afër! I përgjigjem lutjes së lutësit kur më lutet. Ndaj, të më përgjigjen Mua dhe të besojnë tek Unë, që të udhëzohen drejt!" [El Bekare, 186].

3. Largimi nga gjynahet dhe veprat e keqia, demi i te cilave per zemren (shpirtin) eshte njesoj si helmi per trupin. A ka ne bote te keqe dhe semundje shkaku i te ciles te mos jene gjynahet dhe veprat e keqia?! Çfare i nxori dy prinderit e njerezimit nga xheneti, banesa e lumturise dhe kenaqesise, ne banesen e dhimbjeve, vuajtjeve e merzitjeve? Çfare e nxori Iblisin nga lartesite e qijve dhe beri qe ai te mallkohej e te dilte nga meshira e Allahut? Çfare beri qe te mbyteshin te gjithe njerezit ne kohen e Nuhut (alejhi selam)? Çfare beri qe mbi popullion e Adit te leshohej ere e forte e cila i shtriu te gjithe ata per toke si te ishin trungje palmash te kalbura? Çfare beri qe te denosheshin popujt e meparshem, historite e te cileve jane permendur ne Kuran? A nuk kane qene gjynahet dhe mosbesimi shkak per kete? Gjynahet kane shume pasoja te keqija dhe te demshme per zemren dhe trupin, ne dynja dhe ne ahiret. Prej ketyre pasojave permendim: Humbja e dijes, sepse dija eshte drite te cilen Allahu e fut ne zemer, ndersa gjynahu e fik ate drike. Humbja e rrizkut, trishtimi qe ndien mekatari ne zemren e tij, trishtimi ne sjelljen me njerezit sidomos me ata qe njihen per devotshmeri, veshtiresimi i çeshtjeve sa qe i gjen rruget te mbyllura para fytyres apo shume te veshtira, erresira qe ndien mekatari ne zemren e tij, nje erresire e vertete te cilen ai e ndien ashtu si ndien erresiren e nates se erret. Gjynahet e dobesojne zemren dhe trupin, sepse fuqia e besimtarit qendron ne fuqine e zemres se tij, dhe sa me shume te forcohet zemra, aq me shume forcohet trupi i tij. Ndersa mekatari, sado te forte ta kete trupin, por ai eshte me i dobet se çdo gje ne rast nevoje, sepse ate e tradhetojne fuqite e tij pikerisht atehere kur ka me shume nevoje per to. Gjynahet pengojne kryerjen e bindjeve ndaj Allahut dhe te veprave te mira, sepse ndeshkimi per berjen e nje gjynahu eshte pengimi nga kryerja e nje te mire ne vend te tij, gje e cila i pret rrugen edhe nje te mire tjeter, edhe nje te trete, e keshtu, nga nje gjynah pengohen shume vepra te mira ne llogari te mekatarit, ku secila e mire me vete eshte me e vlefshme se dynjaja dhe ç'ka ne te. Nese njeriu largohet nga Allahu dhe preokupohet me gjynahe, ai humb ditet e jetes se vet te vertete, pasojat e te cilave ai do t'i gjeje ate dite kur do te thote: "Ah, sikur te kisha pergatitur diçka te mire per jeten time." [El Fexhr, 24]. Gjynahet dobesojne vullnetin e zemres dhe forcojne deshiren per gjynahe. Ato dobesojne vullnetin per pendim pak nga pak, deri sa ta nxjerrin nga zemra plotesisht ate. Gjynahet e nxjerrin nga zemra driten e shikimit te realitetit, duke e pare te shemtuaren si te bukur dhe duke u mesuar me te shemtuaren. Gjynahet jane shkak per perçmimin e robit tek Zoti i tij dhe per poshterimin e tij. Nese njeriu vazhdon ne gjynahe, ato i duken te vogla dhe i behen te zakonshme, gje e cila tregon per humbjen e tij, sepse sa me i vogel te duket gjynahu ne syrin e njeriut, aq me i madh behet ai tek Allahu. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) ka thene: "Besimtari i sheh gjynahet e tij sikur te ishte ne rrezen e nje mali dhe ka frike se i bie mbi krye, ndersa i prishuri i sheh gjynahet e tij si te ishin nje mize qe i qendron mbi hunde, ndersa ai i ben me dore dhe ajo fluturon." [Buhariu, 5833]. Gjynahet mbjellin perçmim dhe poshterim, dhe prishin logjiken dhe arsyen. Gjynahet largojne te mirat qe te ka dhene Allahu dhe te sjellin te keqia. Gjynahet shkaktojne frike dhe tmerr ne zemren e mekatarit, ndersa bindjet ndaj Allahut jane mburoja me madheshtore, dhe ai qe futet ne te eshte i siguaruar nga ndeshkimi i kesaj bote dhe i botes tjeter, ndersa kushdo qe del prej saj, rrethohet nga frika e stresi nga çdo ane. Ai qe i bindet Allahut, frika e tij kthehet ne siguri, dhe ai qe e kundershton Allahu, siguria e tij i kthehet ne frike. Gjynahet jane semundjet e zemres dhe te shpirtit, dhe nuk ka ilaç per to, veçse me lenien e tyre dhe pendimin prej tyre. Demet e gjynaheve jane te medha dhe te panumerta, prandaj largoju atyre dhe kthehu tek Allahu me pendim per gjynahet e tua te vogla e te medha, sepse keshtu ti perfshihesh ne lutjen e engjejve per ty: "Ata (engjëj), që e mbajnë Fronin dhe ata që janë rreth tij, e madhërojnë Zotin e tyre me falënderim dhe i besojnë Atij. Ata lypin falje për besimtarët, duke thënë: “O Zoti ynë, Ti përfshin çdo gjë me mëshirën dhe dijeninë Tënde, prandaj fali ata që janë penduar e që ndjekin rrugën Tënde dhe ruaji ata prej dënimit të Zjarrit flakërues! O Zoti ynë, shpjeri ata në kopshtet e Adnit, të cilat ua ke premtuar, së bashku me të devotshmit prej prindërve të tyre, bashkëshorteve të tyre dhe pasardhësve të tyre! Ti je i Plotfuqishmi dhe i Urti. Dhe shpëtoji ata nga e keqja! Atë që Ti e shpëton nga e keqja atë Ditë, Ti e ke mëshiruar; e ky, me të vërtetë, është shpëtimi i madh!” [Gafir, 7-9].

4. Durimi - Çdo semundje apo fatkeqesi qe e kap besimtarin, ajo eshte nje sprove e vogel per te, te cilen ai duhet ta kaloje me durim dhe mbeshtetje tek Allahu i Madheruar, duke marre shkaqet e ngritjes se fatkeqesise dhe duke ju lutur Allahut, i Cili ka ne dore gjithçka, si dhe duke qene i bindur se me kete fatkeqesi atij i fshihen gjynahet dhe i ngrihen gradet tek Allahu i madheruar, nese e kalon me sukses ate. Allahu i Madheruar thote: "Patjetër që Ne do t’ju sprovojmë me diçka prej frikës, urisë, pakësimit të pasurisë, humbjes së jetës dhe pakësimit të të lashtave. Dhe përgëzoji të duruarit. Ata të cilët, kur i godet ndonjë fatkeqësi thonë: “Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi!” Të tillët kanë bekime dhe mëshirë nga Zoti i tyre, dhe të tillët janë të udhëzuarit drejtë." [El Bekare, 255-257]. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) ka thene: "Nuk ka njeri te cilin e kap nje fatkeqesi dhe ai thote: “Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi!” "O Zot! Me shperble per fatkeqesine time dhe ma zevendeso ate me me te mire se me pare!", veçse Allahu e shperblen ate per fatkeqesine e tij dhe ia zevendeson atij me me te mire se ajo qe ka pasur." [Muslimi, 1526]. Kur njeriun e ze nje fatkeqesi, ai duhet ta shuaje zjarrin e saj me disa gjera: Te jete i bindur se ajo qe e zuri nuk mund te mos e zinte, sepse Allahu thote: "S’ka fatkeqësi që godet tokën dhe ju, që të mos jetë e shënuar në Libër (Leuhi Mahfûdh) më parë se ta krijojmë atë. Kjo për Allahun është vërtet e lehtë! (Këtë paracaktim e kemi bërë) që ju të mos dëshpëroheni për atë që ju ka kaluar, por edhe për të mos u gëzuar së tepërmi për atë që Ai ju ka dhënë. Allahu nuk i do kryelartët mburravecë." [El Hadid, 22-23]. -Humbja e shperblimit te durimit dhe dorezimit tek Allahu, ne te vertete jane shume here me te medha se fatkeqesia. Dije, se sado qe te zgjase fatkeqesia apo semundja, pas saj do te vije lehtesimi dhe sherimi, prandaj mos e humb durimin dhe mos u shpreh keq, sepse ne çdo rast ti je i detyruar te durosh, por le te jete durimi yt duke i kenaqur nga caktimi i Allahut dhe duke shpresuar shperblimin Tij. Ai qe e ka derguar fatkeqesine tek ti eshte me i Urti i te urteve dhe me Meshiruesi i meshiruesve, dhe Ai (I lartemadheruari) nuk e ka derguar ate fatkeqesi tek ti per te shkaterruar, apo per te denuar e asgjesuar, por per te te kujtuar me qellim qe te sprovoje durimin tend, te kenaqurit me caktimin e Tij dhe besimin tend. Ta ka derguar ate me qellim qe te degjoje pergjerimin tend ndaj Tij, te shohe te trokasesh deren e Tij, te qendrosh para Tij me zemer te perulur dhe te ngresh ankesat e tua tek Ai.

5. Disa lutje Pejgamberike per sherimin e semundjeve shpirterore:

- "لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَرَبُّ الْأَرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ"

"La ilahe il-lallahu el adhijmul halijm. la ilahe il-lallahu rabbul arshi el adhim, la ilahe il-lallahu rabbus-semavati esseb'i ue rabbul ardi, rabbul arshi el kerijm"

"Nuk ka te adhuruar tjeter (me te drejte) perveç Allahut, te Madherishmit, te Butit. Nuk ka te adhuruar tjeter perveç Allahut, Zotit te Arshit te madh. Nuk ka te adhuruar tjeter perveç Allahut, Zotit te shtate qiejve, Zotit te tokes, Zotit te Arshit te nderuar!" [Kete e transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Iben Abasi, se Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) e bente kete lutje kur ishte ne ankth dhe brengosje].

- "اللهم رحمتك أرجو فلا تكلني إلى نفسي طرفة عين وأصلح لي شأني كله لا إله إلا أنت"

"Allahumme rahmeteke erxhu fela tekilni ila nefsi tarfete ajn, ue eslih li she'ni kul-leh, la ilahe il-la ente"

"O Zot! Shpresoj meshiren Tende, ndaj mos me dorezo te vetja ime as sa nje hapje e mbyllje sysh! M'i rregullo te gjitha çeshtjet e mia! Nuk ka zot (te adhuruar) tjeter perveç Teje." [E transmeton Ebu Daudi me zinxhir transmetimi te mire, nga Ebu Bekrate, se Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) ka thene: "Lutjet e te brengosurit jane keto: ..." d.m.th. fjalet e permendura me siper].

- "يا حي يا قيوم برحمتك أستغيث"

"Ja hajju ja kajjum, birahmetike estagith"

"O i Gjalle e i Perejtshem, Mbajtesi i gjithçkaje! Ne meshiren Tende kerkoj ndihme!" [E transmeton Tirmidhiu me zinxhir te mire transmetimi, nga Enes iben Malik, se keto fjale Pejgamberi i thoshte kur e brengoste diçka.]

- "اللهم إني عبدك وابن عبدك وابن أمتك ناصيتي بيدك ماض في حكمك عدل في قضاؤك أسألك بكل اسم هو لك سميت به نفسك أو علمته أحدا من خلقك أو أنزلته في كتابك أو استأثرت به في علم الغيب عندك أن تجعل القرآن ربيع قلبي ونور صدري وجلاء حزني وذهاب همي"

"Allahumme, inni abduke, ibnu abdike, ibnu emetike, nasijeti fi jedike, madin fije hukmuke, adlun fije kadauke, eseuluke bikuli ismin huve leke, semmejte bihi nefseke, eu alemtehu ehaden min halkike, eu enzeltehu fi kitabike, eu iste'therte bihi fi ilmil gajbi indeke: en texhal elkuranel adhim rabija kalbi, ue nura sadri, ue xhelae huzni, ue dhihabe hemmi."

"O Zot! Une jam robi Yt, biri i robit dhe i robereshes Tende! Drejtimi im eshte ne Doren Tende. Caktimi Yt zbatohet tek une dhe vendimi Yt mbi mua eshte i drejte. Te drejtohem Ty me te gjitha emrat e Tu, me te cilat Ti ke quajtur Veten Tende, ose i ke shpallur ne Librin Tend, ose ia ke mesuar ndokujt prej krijesave te Tua, ose qe i ke ruajtur ne dijen e te fshehtes tek Ti: te lutem qe ta besh Kuranin e madheruar pranvere te zemres sime, drite te gjoksit tim, heqje te merzitjes sime, dhe largim te pikellimit tim!" Kedo qe e ze ndonje hidherim e merzitje, dhe i thote keto fjale, Allahu ia largon atij hidherimin dhe merzitjen dhe ia nderron ato me lehtesim dhe dalje nga veshtiresia. [Hadith Sahih. Es Sahiha 199].

6. Supa e quajtur "Telbine", hahet kur je i merzitur, i trishtuar, i brengosur e i hidheruar, qofte nga ndonje fatkeqesi, vdekje e te afermit, etj. Aisha, gruaja e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) urdheronte qe kjo supe, e cila quhet "telbine", t'i pergatitej te semurit dhe te hidheruarit qe kishte humbur nje te aferm, dhe thoshte: "Kam degjuar te Derguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem) te thote: "Telbinia qeteson zemren e te semurit dhe largon nje pjese te merzitjes se tij." [Buhariu, Muslimi, etj].

7. Shetitja dhe pikniku ne natyre eshte shume i dobishem per njeriun ne te gjitha rastet, sidomos kur del ne natyre te bukur, te gjelber dhe ku ka uje qe rrjedh. Meditimi ne krijesat e Allahut dhe frymemarrja e thelle, te qetesojne shpirtin dhe i japin fuqin atij. Po keshtu, zhdervjellja dhe loja ne natyre eshte shume e dobishme dhe qetesuese e çliruese e shpirtit nga merzitjet e brengat e tij ne dynja.

Lusim Allahun te na jape shendet te plote, qe ta shfrytezojme ne zbatim te urdhrave te Tij dhe ne vepra te mira! Allahu e ka ne dore suksesin, dhe paqja e bekimet e Allahut qofshin mbi pejgamberin tone, Muhamedin, familjen, shoket dhe te gjithe ata qe ndjekin rrugen e tij deri ne diten e Kiametit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

SHENDETI SHPIRTEROR

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë ::  ::  ::  :: -