Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPytësoriidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Lutje te Zgjedhura
Sat 3 Oct 2015 - 21:26 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» [Tregim Islam] Besnikëria ndaj bashkëshortit ia shpëton jetën!
Wed 30 Sep 2015 - 2:34 nga Admin

» [Tregime Islame] Edhe pse ata e harruan, Allahu nuk e harroi
Wed 30 Sep 2015 - 2:30 nga Admin

» [Tregim Islam] Nëse ajo nuk më njeh, e njoh unë atë
Wed 30 Sep 2015 - 2:28 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Lirohen punëtorët turq të rrëmbyer në Bagdad
Wed 30 Sep 2015 - 2:20 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Putin takohet me Ban Ki Mun, jep propozim për Sirinë
Wed 30 Sep 2015 - 2:18 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Francë, disqe në qafë për nxënësit që nuk hanë mish derri
Wed 30 Sep 2015 - 2:16 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Erdogan: PKK-ja armik i kurdëve dhe turqve
Wed 30 Sep 2015 - 2:13 nga Admin

» Krishterja e Maqedonisë që përqafoi fenë Islame
Tue 8 Sep 2015 - 3:49 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» [Lajmet Ditore] 25 mijë refugjatë të bllokuar në ishullin grek
Tue 8 Sep 2015 - 0:31 nga Admin

» [Lajmet Ditore] PKK vret 16 ushtarë të forcave ushtarake Turke
Tue 8 Sep 2015 - 0:28 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Humb jetën edhe nëna e foshnjës palestineze e cila vdiq nga një sulm i kolonëve hebrenj në Nablus
Tue 8 Sep 2015 - 0:26 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Refugjatët vazhdojnë ta vërshojnë Preshevën
Tue 8 Sep 2015 - 0:22 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Merkel fton Vuçiqin, integrimi dhe migrimi tema të diskutimit
Tue 8 Sep 2015 - 0:21 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Gjermania ndan miliarda euro për migrantët
Tue 8 Sep 2015 - 0:19 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Gjermania pritet të refuzojë 75 mijë kërkesa të azilantëve nga Ballkani
Tue 8 Sep 2015 - 0:17 nga Admin

» Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij
Mon 7 Sep 2015 - 22:16 nga Mr.Uzeir-Ibrahimi

» Kam nje problem
Sun 16 Aug 2015 - 3:57 nga Vizitor

» [Tregim islam] Rrëfimi i dy gomarëve
Sat 8 Aug 2015 - 11:38 nga Admin

» [Tregim Islam] Jeta pa moral nuk ka vlerë
Sat 8 Aug 2015 - 11:35 nga Admin

» [Tregim Islam] Njihe personalitetin tënd përmes këtij tregimi
Sat 8 Aug 2015 - 11:33 nga Admin

» [Aktualitet] Në vend të shpërblimit me të holla, pastruesi kërkoi të falet në Qabe
Sat 8 Aug 2015 - 11:30 nga Admin

» [Lajmet Ditore] PKK sulmoi objektet e një xhamie në Gjermani
Sat 8 Aug 2015 - 11:26 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Norvegji, anulohet flutururimi i avionit pasi ekuipazhi kishte konsumuar alkool
Sat 8 Aug 2015 - 11:23 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Arrestohen 22 azilantë shqiptarë në Gjermani
Sat 8 Aug 2015 - 11:21 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Irinej: Kundër Kosovës në UNESCO e ftojmë edhe Vatikanin
Sat 8 Aug 2015 - 11:20 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Suedi, 1400 fëmijë azilantë rezultojnë të humbur
Sat 8 Aug 2015 - 11:18 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Tajfuni “Soudelour” rrafshon Taivanin
Sat 8 Aug 2015 - 11:16 nga Admin

» [Tregim Islam] Urtësia dhe edebi i bukur i një hafizeje të Kuranit
Sun 26 Jul 2015 - 3:42 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Alivanoset Angela Merkel
Sun 26 Jul 2015 - 3:37 nga Admin

» [Lajme Ditore] Suedi, 4 sulme me bomba këtë javë, nuk ka viktima
Sun 26 Jul 2015 - 3:32 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Trazira ne kufirin Armeni-Azerbajxhan, 6 te vrarë
Sun 26 Jul 2015 - 3:29 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Turqia arreston rreth 600 të dyshuar për terrorizëm
Sun 26 Jul 2015 - 3:26 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Turqia vazhdon ta bombardojë ISIS-in dhe PKK-në
Sun 26 Jul 2015 - 3:23 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Pakistan, 30 viktima nga përmbytjet
Sun 26 Jul 2015 - 3:18 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Turqia me kufi kibernetik kundër terrorit
Sun 26 Jul 2015 - 3:16 nga Admin

» [Tregim Islam] Edukata e mësuesit ndaj nxënësit të tij
Sun 26 Jul 2015 - 3:06 nga Admin

» [Tregim islam] Kush qan për mua?
Sun 26 Jul 2015 - 3:00 nga Admin

» [Dua aktuale] DUAJA E FITËR BAJRAMIT "Bërë në Xhamin e Shqipatrve Bibbien nga Ilaz ef.Salihi
Thu 16 Jul 2015 - 20:20 nga Admin

» Mesazh urimi nga stafi i Forumit për Festën e Fitër Bajramit
Thu 16 Jul 2015 - 19:59 nga Admin

reklama e dyte
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 335 më Fri 27 Jun 2014 - 9:00
Sondazh
Cilat nga rubrikat në Forum ju ka shtyrë (bërë) që të antarësoheni?!
 Kur`an,Hadith,Fikh,Etj
 Diskutime,Sondazhe,etj
 Filma ,ilahij,ligjerata etj
 Tema,Tregime etj)
 Tema,këshilla,poezi etj
 Shkarkime Programe,Libra
 Forumi i Gjuhëve të huaj.
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum

Statistikat
Forumi ka 2981 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri zana ana

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 23919 artikuj v 13097 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Reklama e parë
Share | 
 

 FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve: 980
Data e regjistrimit: 27/04/2010
Mosha: 27
Nacionaliteti-Sheti: Në Tokën e All-llahut!

MesazhTitulli: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Mon 17 May 2010 - 3:41

[b]FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES
Ebu Hurejra(r.a) thotë: Se i Dërguari i Allahut Muhamedi (a.s.) ka thënë: "Përdorni rregullisht këtë farë të zezë,{Habe Seude apo Nigella Sativa} sepse ajo përmban në vete ilaç për çdo sëmundje përveç vdekjes". Buhariu, 10/121; Muslimi, 2215

Gjethet , Lulet dhe Fara

Vaji i farës së zezë


Megjithëse në vendet arabe përdorimi i saj është i mirënjohur, në viset e ndryshme shqiptare kjo bimë gati nuk njihet apo nuk është bërë si ilaç i praktikueshëm në ambientet familjare apo edhe tek ato të mjekësisë popullore. Megjithëse ajo përmban fuqi kuruese shumë të mira ashtu siç po vlerësohet nga të gjithë institucionet perëndimore të cilat tani kanë filluar ta perdorin këtë bime për të kuruar sëmundje të ndryshme.

Kjo eshte nje bime e zakonshme, me ngjyre te zeze, kercelli I se ciles rritet 40 deri 60 cm. Kjo bime ka gjethe te ndara dhe lule te kaltra, nga te cilat dalin far ate zeza, te vogla, kenddrejta.
Kjo bime eshte njohur qe ne kohen e egjiptianeve te lashte, grekeve dhe romakeve, pra qe ne lashtesi eshte perdorur per sherimin e shume smundjeve dhe njerzit edhe sot e kesaj dite vazhdojn ta perdorin.
Fara e zezë është zbuluar edhe në varrin e mumjes Tutankhamon duke lënë për të kuptuar që ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm në praktikat e lashta të Egjyptit.

Fara e Zeze permban vaj acidik te pangopur, vaj me eter, vitamina dhe nje sere substancash te tjera te domosdoshme per organizmin. Tashme eshte vertetuar se vaji acidik i pangopur qe permban Fara e Zeze ndikon pozitivisht mbi metabolizmen e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjine.
Fara permban perafersisht 38% karbohidrate, 35% vajra te ndryshem, 21% albumin dhe pjesa tjeter perbehet prej me shume se njeqind substanca te ndryshme. Per t’u permendur jane: vajrat acidike te pangopura, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet.

Vecorite e vajrave acidik te pangopur jan se:
Ndihmojne metabolizmen e trupit
Nevojiten ne rritjen,zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
Ndihmojne ne zhvillimin e hormoneve dhe ne formimin e nje sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtes te shendetshem.
Pengojne shtimin e substancave qe dergojne sinjale alergjike
Ndalojne qelizat mbrojtese (imunitare) te punojne me shume se c’duhet.
Kolesterolin ne gjak e kthejne ne nivelet normale
Pengojne bllokimin e damareve duke rregulluar strukturen e tyre dhe njekohesisht shpejtesin e qarkullimit te gjakut
Ulin tensjonin dhe reduktojne rrezikun e ashpersimit te damareve dhe infraktit ne zemer
Ndihmojne ne permiresimin e shpejt te plageve
Trupi i njeriut nuk i prodhon kete vajra dhe eshte i detyruar t’i marre nga jasht, 1gr. Vaji i Fares se Zeze eshte i mjaftueshem per nevojat ditore.

Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojne rruget e frymarjes, lehtesojne kollitjen, pengojne qelbezimin dhe ndalojne dhimbjen. Nese perdoren rregullisht ulin sheqerin ne gjak. Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajne rol ne prodhimin e enzimave dhe forcojne sistemin mbrojtes. Acidi Folik rredukton rrezikun e tensjonit dhe semundjeve te zemres, gjithashtu eshte i nevojshem ne rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A,E,C dhe Beta-Karetin forcojne sistemin mbrojtes te trupit.
Pervec efektit qe jep Fara e Zeze ne sistemin imunitare,metabolizmen dhe zhvillimin e hormoneve, njekohesisht pastron trupin nga substancat e demshme te quajtura Toxin, perforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon ne funksjonin e zorreve dhe rrit shkelqimin e flokeve dhe lekures. Ul tensjonin dhe temperaturen dhe kryen funksjonin e antibiotikeve. Eshte mjaft efektif ndaj semundjeve alergjike si Asthma dhe alergjia ndaj polenave.


Ibën Sina ne librin e tij [Enciklopedia mjekësore] pohon se fara e zezë vepron si ekspektorans {mjet për nxjerrjen e këlbazës} stimulon energjinë trupore dhe ndihmon rehabilitimin pas lodhjes dhe plogështisë.
Vënia e pluhurit të farës së zezë në një napë dhe përthithja e saj ndihmon zakonisht në zvogëlimin e pasojave të rrufës së zakonshme. Shokët e të Dërguarit të Allahut {paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të}, e kanë pasur zakon që të vinin 21 kokrra të farës së zezë në një pëlhurë {napë} liri. Gjatë natës e futnin në ujë dhe në mëngjes hidhnin nga një pikë të kësaj tretësire në secilën vrimë të hundës. Kjo ndihmon në lirimin e mbylljeve në hundë dhe kundër dhëmbjeve të ftohta të kokës. Në të vërtetë kokrra e zezë është shumë e dobishme për të gjitha sëmundjet e ftohta dhe të lagështa. Lëngu i zier i farës së zezë ndihmon në shërimin e çrregullimeve abnormale të mestruacioneve [lat. Amenorrhea] dhe vështirësive menstruale [lat. Dysmenorrhea]. I mbyt skrrajat e zeza [parazitët intensialë].


Fara e zezë në formën e saj të kompletuar, formën natyrale vepron në mbështetje të procesit shërues të vetë trupit në tejkaliminm e sëmundjes ose përmbajtjen e shëndetit. Vepron mbi pjesë ose sistemin e trupit pa e shqetësuar në vende të tjera.
Efekti ushqyes i kombinimit të farës së zezë dhe vlerës mjeksore jo vetëm që e ndihmon atë të çlirohet nga kushtet e tashme por gjithashtu e ndihmon ndërtimin më tej të rezistencës kundër sëmundjeve të ardhshme.
Ndërsa faktet historike sugjerojnë që përdorimi i farës së zezë është për një numër të gjërë sëmundjesh, këtu përmendëm vetëm disa prej kërkimeve më të fundit mbi farën e zezë.
Veçanërisht ata që merren me tregi duhet të sjellin ne vendet tona nga kjo bimë. Kjo bime po ashtu shitet në produkte të shumta si vaj, erëza çaji, sapunë për fytyrë. Ka plotë rrjete në internet që e shesin këtë bimë në këto produkte të cilat janë shumë të mira për shëndetin por gjithashtu janë një sunnet i të Dërguarit të Allahut.
Për shtjellime të më tejshme të dobive të kësaj bime referohuni tek Librat e Ibën Kajimit dhe Sujutit të cilët flasin për mjekësinë e Pejgamberit, salallahu alejhi ve sel-lem.


Ne vazhdim ne menyre te permbledhur tregojm si te veprohet per semundje te ndryshme:

DHIMBJA E KOKES
Ferko apo ben masazh me vajin e Fares se Zeze pjesen e ballit dhe zonat afer veshit,me pas fasho ballin.Gjithashtu pi nje luge caji (5ml) vaj Fare Zeze para mengjesit per tre dite me radh.


MIGRENA
Lyhet pjesa në të cilën ndihet dhimbje dy herë në ditë, dhe më pas pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e vajit të farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë (mjalti është mirë të jetë i kokrrës së zezë, apo çdo lloj mjalti tjetër). Mbasi përzihet mirë pihet kështu për çdo dite derisa të ndiheni mirë.


DHIMBJA E SHPINES & DHIMBJE TE TJERA REUMATIKE
Ngroheni mesatarisht Vajin e Fares se Zeze dhe vendoseni intensivisht mbi zonen e dhimbjes.Gjithashu pi tre here ne dite nje lug kafeje(5ml) Vaj te Fares se zez.
Sherimi do te arrihet brenda pak javeve.(Insha’Allah)


DHIMBJE MUSKULARE
Beni masazh me vajin e fares se zez.


KOLLA & AZMA
Ferkojeni kraharorin dhe shpinen me vajin e Fares se Zeze,dhe pini nje luge kafeje (5 ml)vaji Fare Zeze ne mengjes,mesdite dhe naten.
Gjithashtu hidhni dy lugë të vogla vaj te fares zez në ujë të vluar dhe thithni avullin e tij.


DIAREA
Perziej nje luge kafeje (5 ml) vaji Fare Zeze me nje gote kos,pijeni perzierjen 2 here ne dite per 3 dite rradhazo.


GRIPI & BLLOKIMI I HUNDEVE
Kater pika vaj te farave te zeza ne secilen vrim te hundes.


HIPERTENSIONI (Temperatura e lart)
Nje lug kafeje te fares se zez e perzien me nje got leng limoni dhe pihet dy her ne dite derisa simptomat te zhduken.


SEMUNDJET E SYVE DHE MOSSHIKIMI MIR
Gjysmë ore para se të shkoni për të fjetur lyeni kapakët dhe lëkurën e syve me vaj të farës së zezë. Eshtë e preferueshme që njëkohësisht dhe me lyerje të pini dhe përzierjen e cila përbëhet nga një lugë kafeje me vaj të farës së zezë në një gotë me lëng karote. Rezultatet do të duken që në muajin e parë.

NERVOZIMI & STRESI
Hedhja e disa pikave të këtij vaji në një filxhan me kafe qetëson sistemin nervor


KEPUTJE & DEMBELIZEM
Një lugë të vogël(5 deri me 10ml) vaj të fares së zezë e shoqëruar me lëng portokalli, pihet për çdo ditë për 10 ditë rrjesht pas buke ne mëngjes dhe më pas do të shihni ndryshim në vete menjëherë.

AKTIVIZIM I MEMORJES DHE AFTESIS PER TE KUPTUAR
Një lugë të vogël vaj të fares së zezë e shoqëruar me 100 ml nenexhik të zier(uj ku ke zier nenxhik, pihet për çdo ditë pas buke në mëngjes për 15 ditë rrjesht.


SEMUNDJET E ZEMRES
Pini Vaj te paster Fare te Zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte psh.caj.Kjo ndihmon te shkrirjen e dhjamrave,hapjen e venave dhe arterieve.


IMPOTENCA (DOBSIA SEKSUALE)
200 gr fara të zeza të bluara (kujdes jo vaj por fare e bluar) përzihen me 50 gr vaj ulliri, plus 100 gr çimçakiz arab mashkull i bluar, plus 50 gr vaj xherxhiri, plus 50 gr vaj të farës së zezë, plus 20 gr mjaltë të farës së zezë, me pas përzihen të gjitha. Përdoren tre herë në ditë {në mengjes drekë dhë darkë}, pas buke nga nje lug e madhe.


PAGJUMSI
Nje luge kafeje vaj te farave te zeza e perzin me mjalt dhe e shtin ne pije te nxeht psh.caj dhe e pin.


PER FYTYR DHE LEKUR TE SHENDETSHME
Perziej barazisht(ne mase) si vajin e Fares se Zeze dhe vajin e ullirit.
Ferkojeni me perzierjen fytyren dhe lereni keshtu per rreth 1 ore,me pas lajeni me sapun e uje.


PROBLEMET E STOMAKUT
Pini nje got qumesht te perzier me vaj te fares se zez(5ml pra nje lug kafeje) 3 her ne dit per 5 dite me radh.


TE VJELLAT E SHPESHTA
Një lugë e vogël vaj të farës së zezë dhe një lugë e vogël karafil i bluar, hidhet në lëng nenexhiku të zier dhe pihet nga kjo përzierje tre herë në ditë në mëngjes, drekë dhe darkë pas buke. Doza këshillohet sa hërë që kemi të vjella të shpeshta.


DIABETI
Perziej nje gote me gjethet e lules WaterCress,nje gote fara te Zeza,gjysem gote me lekura shege,dhe gjysem gote gjethe Fumaria.Bluajini ne grirese deri sa te behen si puder.Pini gjysem luge caji te kesaj perzierje me nje luge caji (5 ml) vaji te Fares se Zeze para se te hani mengjesin per rreth 1 muaj apo sa her qe te keni shqetesime ne rritjen e sheqerit ne gjak.


RENIA E FLOKEVE APO PER MOSTHINJURIT PARA KOHE
Ferko rrenjet e flokeve me leng limoni dhe lereni per 15min.Lajeni me shampo (apo me se miri me sapun te fares se zez) dhe uj teresisht.Me pas aplikoni vajin e Fares se zez ne rrenjet e flokeve.Perseritnje ket per disa jav.


GURE NE VESHK, NE TEMTH DHE NE KANALIN E URINES
1/4 kg fara Habe Seude(far e zez)
1/4 kg mjalt Habe Seude (mjalt i paster nga fara e zez)
Bluhen mirë farat e zeza dhe përzihen me mjaltin e kokrrës së zezë [Habe Seude] dhe dy lugë nga kjo përzierje i hedhim në një gotë të mbushur përgjysëm më ujë të ngrohtë shoqëruar me një lugë të vogël vaj të fares së zezë. Pihet për çdo ditë ne mengjes për një muaj rrjesht.


HEMOROIDE
Përzihet vaji i farës se zezë me vaj ulliri në të njëjtën masë dhe çdo ditë, pihen nga tre lugë të mëdha {në mëngjes, drekë dhe darkë} përgjatë një periudhë 10 ditore. Me këtë përzierje shpërlahet fyti para gjumit një hërë në tre ditë radhasi, dhe konsumohet per çdo ditë 3 kokrra fiq për gjatë një jave.


MENINGJITI
Thith avujt e vajit te fares se zez dhe pi 2 lug kafeje(10ml) vaj te fares se zez me leng limoni cdo mengjes dhe dark.


ZBARDHJA E LEKURES (VENDE VENDE NE FORM PULLASH)
Fërkohet vëndi i sëmurë më uthull molle {lëng molle i fermentuar} e më pas me vaj të fares së zezë për çdo ditë për 15 ditë me radhë.


KUNDER PARALIZEZ FACIALE DHE TETANOZIT
Thithja e avullit të vajit të vluar të farës së zezë, ndihmon kundër paralizës faciale dhe tetanozin dhe eliminon shkaktarët e saj.


ULCERI PEPTIK (ulçeri i stomakut)
Pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e vajit të farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë (mjalti është mirë të jetë i kokrrës së zezë, apo çdo lloj mjalti tjetër). Mbasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë përgjatë një periudhe tre mujore. Largoju përdorimit të frutave të tharta si: (limoni, portokalli i thartë etj). Këshillohet masazh i lehtë nga jashtë me vajin e farës së zezë si dhe konsumimi i shegës bashkë më cipën e saj të brëndëshme.
Sic e pam rendesia e fares se zez eshte e madhe e pikerisht per jet duhet te behet shoqerues gjat jetes tende te ruash shendetin ashtu sic na ka porositur Pejgamberi yn a.s. i cili nuk flet nga mendja e tij.. Allahu thotë në Kur'anin Famëlartë:"Dhe ai {Muhamedi} nuk flet nga mendja e tij. Është vetëm Shpallje që i frymëzohet". Sure En-Nexhm: 3-4

PER TU MBORJTUR NGA CDO LLOJ SMUNDJE ESHTE MIRE DHE PREFEROHET QE VAJI I FARES SE ZEZ TE PERDORET CDO DIT EDHE ATE 15MIN PARA MENGJESIT DHE DARKES.
MERRET NJE LUG E VOGEL VAJ TE FARES SE ZEZ DHE HIDHET NE GOT TE MBUSHUR PERGJYSM ME UJ DHE ME PAS HIDHET NJE LUG E MADHE MJALT. MBASI PERZIHET KESHTU PIHET CDO DIT NE MENGJES DHE DARK 15MIN PARA BUKE.


KUJDES
Femijet nen moshen 12 vjec te perdorin gjysmen e dozes se te rriturve.Nuk keshillohet per femijet nen 5 vjec.
Nuk këshillohet të përdoret nga gratë shtatzëna,Gjatë shtatëzanisë vaji përdoret vetem per perdorim te jashtem pra për ruajtje nga plasaritjet e lëkurës se gjoksit, të barkut dhe të kofshëve duke u lyer me të.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve: 1471
Data e regjistrimit: 05/05/2010
Mosha: 41
Nacionaliteti-Sheti: Hamburg-Germany

MesazhTitulli: selamun alejkum   Mon 17 May 2010 - 3:52

shume faleminderit per postimin bile edhe ketu ne hamburg e gjeta ku shitet

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve: 980
Data e regjistrimit: 27/04/2010
Mosha: 27
Nacionaliteti-Sheti: Në Tokën e All-llahut!

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Mon 17 May 2010 - 4:50

Me ndere kofshe Me vjene mire qe e ke gjetur edhe ne Hamburg se ku shitet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Shemsaaa
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 08/09/2011
Mosha: 35
Nacionaliteti-Sheti: Wyhl am Kaiserstuhl , Germany

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 9:49

Selam Alejkum , ju lutem a keni mundesi te me tregoni ku munda ta gjej ne barnatore apo dikund privat???.. Allahu ju shperbleft s.a

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve: 8075
Data e regjistrimit: 02/07/2009
Mosha: 33
Nacionaliteti-Sheti: Tetovë-Maqedoni

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 9:51

we alejkumu selam....Këtu në Maqedoni shumë barnatore e kanë sidomos në Shkup dhe Tetovë se në vende tjera nuk e di.Në Tetovë me ardh kënd ta pyesësh e dinë Farën e zezë ku shitet.

Allahu ju shperbleft per postimin.▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsaaa
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 08/09/2011
Mosha: 35
Nacionaliteti-Sheti: Wyhl am Kaiserstuhl , Germany

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 9:59

ju faleminderit shum per pergjigjien ama nese ka mundesi te me tregoj vellai apo motra qe po jetojka ne Gjermani se ku e ka gjet se ne Maqedoni nuk kam mundesi te vij , selam alejkum....!

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve: 8075
Data e regjistrimit: 02/07/2009
Mosha: 33
Nacionaliteti-Sheti: Tetovë-Maqedoni

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 10:05

Po në Hamburg e paska gejtur vllau jonë albi deri pak para ishte në linjë mo shpresojm nesër apo më vonë në qoftë se hyn të na tregon saktësisht vendin adresë ku shitetet.

Allahu ju shperbleft per postimin.▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve: 8075
Data e regjistrimit: 02/07/2009
Mosha: 33
Nacionaliteti-Sheti: Tetovë-Maqedoni

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 10:20

Po sa gjeta nje lajm për në Gjermani që mund tju ndihmoj dhe me sa lexova u shitka ehde ne Gjermnai ne cdo barnatore dhe mban kete emer ne Gjermanisht Schwarzkuemmel si dhe mban edhe kete emer Fara e Zezë (Nigella Sativa).Po s ate klikoni me emrin Gjerman Schwarzkuemmel ne google ju hapen shume faqe ne Gjermnaisht qe ju udhezojn ndoshta dhe ku ta gjeni.


wes-selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsaaa
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 08/09/2011
Mosha: 35
Nacionaliteti-Sheti: Wyhl am Kaiserstuhl , Germany

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 10:42

Ju Falenderoj nga zemra Allahu qoft i knaqur me juve e ju dhent gjith te mirat inshallah Amin,,, flm shummmm s.a

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator


Numri i postimeve: 1500
Data e regjistrimit: 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti: Köln-Deutschland

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Sun 5 Feb 2012 - 11:55

Selamun alejum te gjitheve dhe ty moter Shemsa shiko dhe lexoje kete artikull ,dhe ne fund shkruan se ku mund ti gjejme kete produkt..fara e zeze

Po moter aty tek ju mundesh neper supermarketa te turqit apo arabet sidoms neper qytetet e medha gjen qdo kund ,,ketu ne Köln ne qdo shitore te turqeve has njeri ne to ,,lexo me poshte...

Schwarzkümmelöl – Ein Allheilmittel
Schwarzkümmelöl bekommt man in gut sortierten Drogerien , Apotheken, Kräuterladen oder auch online zu bestellen. 250 ml kosten um die 17 – 20 Euro. Eine Investition die sich für die meisten Menschen rentiert, denn für unseren Körper sollte das beste nur gut genug sein.


Autor: Tamara Schirmbrand*

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsaaa
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 08/09/2011
Mosha: 35
Nacionaliteti-Sheti: Wyhl am Kaiserstuhl , Germany

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Mon 6 Feb 2012 - 0:58

Alejkum Selam vella Shemsi flm shum nga ty, po e kam gjetur , kishim mundesi perveq atyre vendeve qe ke cek ti edhe ne ebay (faqe interneti) me ble , flm per ndihmen dhe per postimin e ketij ilaqi se skam ndi me heret per te , Allahu ju shperbleft te gjithve me gjith te mirat e ksaj dynjaje dhe Ahiret Amin..!

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
sulejmantetova
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve: 22
Data e regjistrimit: 02/05/2011
Mosha: 45
Nacionaliteti-Sheti: Tetovë (kalkandelen) vilajeti i Prizrenit

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Mon 6 Feb 2012 - 2:39

Farra e zezë ose më ndryshe ( ÇOREK OT) është dicka që e përdorin amviset dhe furaxhinjt per ti zbukuru me hije dhe shije gatimet e brumit të bardhë... un po e blej prej Prizreni ose Turqie, kostoja e 1 kg farrave është afërsisht 5 euro.
Kto farrera të aplikuara në reçeta të ndryshme jan sebep për shifa të shum smundjeve.
Duke blejt ilaçin mos e smujm qesen ti vëmë re edhe çmim
it.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zejnije sejdija
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 30/01/2012

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Mon 13 Feb 2012 - 23:44

eselamun alejkym julutem nese ka munsi dikush mem tregu sita baj perzirjen e fares sé zez me mjalt matregoni masen zoti ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsaaa
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 08/09/2011
Mosha: 35
Nacionaliteti-Sheti: Wyhl am Kaiserstuhl , Germany

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Mon 13 Feb 2012 - 23:49

Alejkum selam motrushe, per qfardo qe keni nevoj ta perdorni cilen semundje me duket se shenon aty tek tema me lart , ashtu mendoj , te pershendes Allahu te ruajt ty dhe gjith motrat e vellezerit musliman Selam... !

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
zejnije sejdija
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve: 10
Data e regjistrimit: 30/01/2012

MesazhTitulli: Re: FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES   Tue 14 Feb 2012 - 1:35

zoti tshperbleft moter e nderuar jam e ineresume medit a me mir esht ta perdormi faren origjinal apo vajin e fares zez
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
FARA E ZEZ ILAC PER CDO SMUNDJE PERVEC VDEKJES
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë ::  ::  ::  :: -
Kërce tek: